Latvijā plāno ieviest organizēto vēža skrīningu, lai laikus varētu konstatēt saslimstību ar onkoloģiskajām slimībām.
Lai to paveiktu, Veselības ministrijai (VM) līdz nākamā gada 31. martam jāsagatavo organizētā skrīninga (slimību diagnosticēšanas sistēma – iedzīvotāju masveida izmeklēšana, lai atklātu personas, kas saslimušas ar kādu noteiktu slimību.
Aut.) ieviešanai nepieciešamo izmaksu un ieguvumu aprēķini, bet līdz 1. oktobrim jāizstrādā Onkoloģisko slimību programma, kas varētu darboties pie Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras. Sadarbojoties ar Izglītības un zinātnes ministriju, jāizvērtē veselības mācības programmu saturs, lai arī skolēnus laikus informētu par onkoloģiskajām slimībām.
Iedzīvotāji pašlaik izmeklējumus veic pēc ārsta pamudinājuma vai savas iniciatīvas, taču lielākoties cilvēki to dara novēloti. Ar organizētā skrīninga ieviešanu varētu laikus atklāt pirmsvēža saslimšanas dzemdes, krūts vai prostatas vēža gadījumā.
Katru gadu Latvijā saslimstība palielinās vidēji par 2 līdz 2,5%, bet pēdējo 10 gadu laikā saslimušo skaits pieaudzis par 19,5%, savukārt mirušo – par 16,7%.
Pasaules veselības organizācijas pārstāve Latvijā Aiga Rūrāne norāda, ka Latvijā ir visi priekšnoteikumi, lai ieviestu organizēto skrīningu, jo ir nepieciešamā infrastruktūra, speciālisti un ārstniecības iestādes.
Autore: ASTRA ZAGORSKA