Šonedēļ Madonas novada pašvaldības domes sēdē deputāti apstiprināja Degumnieku pamatskolas un Ļaudonas vidusskolas direktorus.
„Stars" jau informēja, ka vasaras sākumā atlūgumus pašvaldībā iesniedza uzreiz sešu novada izglītības iestāžu direktori, kā rezultātā domei bija jāmeklē piemērotas kandidatūras uz amatiem, kas kļūtu vakanti ar šā gada 1. septembri. Četru skolu direktorus izdevās apstiprināt jau pirmajā konkursa kārtā, bet Degumnieku pamatskolas un Ļaudonas vidusskolas direktoru atrašanai bija nepieciešams sarīkot atkārtotu pieteikšanos.
Rezultātu vērtē kā labu
Domes izglītības un kultūras komitejas vadītājs Valdis Vucāns ārkārtas sēdē atzina, ka lēmums izsludināt atkārtotu pieteikšanos deva rezultātu, jo pieteicās jauni kandidāti, bet tie, kas bija pieteikušies jau iepriekš, spēja par sevi sniegt vairāk informācijas un paust skaidrāku viedokli un attieksmi pret amatu, uz kuru pretendē.
– Šajā otrajā etapā abi kandidāti, kas ir izvirzīti apstiprināšanai uz domes sēdi, komitejā tika atbalstīti gandrīz vienbalsīgi. Uz Degumnieku pamatskolas direktora amatu bija pieteikušies pieci kandidāti. Ošupes pagasta pārvalde atbalstīja Daigas Rubenes kandidatūru, novada izglītības pārvalde atbalstīja Aivijas Krūmiņas kandidatūru, septiņi no komitejas locekļiem atbalstīja Daigas Rubenes, bet viens – Aivijas Krūmiņas kandidatūru, līdz ar to komiteja deputātiem iesaka balsot par Daigu Rubeni. Uz Ļaudonas vidusskolas direktora amatu otrajā kārtā pretendēja seši kandidāti. Ar viņiem tikās arī skolas kolektīvs un bērnu vecāki. No Ļaudonas pagasta pārvaldes atbalsts ir Gunta Lazdas kandidatūrai, Gunti Lazdu atbalsta arī novada izglītības pārvalde un visi komitejas locekļi, – deputātus informēja Valdis Vucāns.
Jātiek galā ar nokaitēto atmosfēru
Daiga Rubene, iepazīstinot deputātus ar sevi, norādīja, ka Degumnieku pamatskolā par matemātikas skolotāju un tautas deju kolektīva vadītāju strādā jau sešus gadus, taču darbs ar izglītības iestādēm viņai ir bijis saistīts jau kopš 1990. gada. Šobrīd viņa vada arī skolas arodorganizāciju.
– Kad cilvēks iegūst profesiju pedagogs un sāk šajā profesijā strādāt, viņš kļūst atbildīgs par skolēniem, par izglītības procesu, par audzināšanu, attīstību un izglītošanu. Kļūstot par izglītības iestādes vadītāju, atbildības nasta kļūst vēl lielāka, jo jāatbild ne tikai par skolēniem, bet arī par darbiniekiem, saimnieciskajiem jautājumiem, izglītības procesa organizēšanu visā iestādē un šī procesa kvalitāti. Apzinoties to, ka skolas galvenā vērtība ir cilvēks – skolēns, viņa vecāki un skolotājs, kā arī apzinoties mūsdienu izglītības iestādes misiju, uzskatu, ka es spēju uzņemties šo atbildību un vadīt Degumnieku pamatskolu. Vadot skolu, domāšu ne tikai par darba organizēšanu un skolas pastāvēšanu, bet arī par tās tālāku attīstību, ko var panākt, iesaistoties dažādos projektos, – deputātus uzrunāja Daiga Rubene.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters viņai vaicāja, vai, zinot to, ka jautājums par jauna direktora apstiprināšanu Degumnieku pusē ir izraisījis diezgan lielu emociju un viedokļu vētru, nav gaidāmas dažādas problēmas savstarpējās attiecībās un vai nav jāuztraucas par to, ka strīdu rezultātā skola nezaudēs bērnus.
Daiga Rubene pauda cerību, ka labākās zāles te būs gan viņas, gan pedagogu darbs.
Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs Aigars Šķēls atzina, ka situācija pamatskolā līdz šim bija neveselīgi nokaitēta.
– Jau tad, kad komiteja izbraukuma sēdē apmeklēja Degumnieku pamatskolu, es teicu, ka skolā pedagogu vidū būtu nepieciešama veselīga konkurence, jo līdz šim tur tādas nebija. Uzskatu, ka nav arī neaizvietojamu cilvēku, līdz ar to arī viedoklim, kas nāca no pašreizējās skolas direktores, ka ir tikai viena kandidatūra uz skolas direktora amatu, es nevarēju piekrist. Pret to iestājas visi tie, kas nevēlas, lai skolā ienāk jaunas vēsmas, tie, kas ir pieraduši pie rutīnas. Nenoliedzu, ka arī līdz šim skolā ir notikušas daudzas labas lietas, bet ir arī procesi, kuriem būtu jānotiek citādāk. Kas attiecas uz bērnu aizplūšanu no skolas, tā ir notikusi nesaistīti ar direktoru maiņu. Ir bērni, kas vienkārši pārceļas uz dzīvi citur, bet ir arī tādi, kas šādā pašā veidā Ošupē ienāk, – savu viedokli pauda Aigars Šķēls.
Direktors ar trenera rūdījumu
Lai gan arī ceļš līdz jaunajam Ļaudonas vidusskolas direktoram nebija viegls, atbalsts Guntim Lazdam bija plašs, daļēji pateicoties viņa iespaidīgajam CV, kurā var atrast gan skolas direktora, gan valsts izlases trenera amatus.
– Esmu dzimis Cesvainē, bet pirmais skolas laiks man saistīts ar Lubānas vidusskolu, Rīgā beidzu Fizkultūras institūtu. Kontakti ar Madonas apkaimi man, arī strādājot citviet, nav zuduši, jo ik pa laikam piedalījos gan kā eksperts Madonas sporta skolas akreditācijā, gan kāda pasākuma organizēšanā. Mana pašreizējā darbavieta ir Rīgas volejbola skola. Esmu tās direktors. Pašlaik skolā mācās 650 audzēkņu, un tā īsteno divas profesionālās ievirzes programmas. Manos pienākumos ietilpst skolas darba plānošana un mācību procesa organizēšana. Pašlaik esmu iepazinies ar situāciju Ļaudonas vidusskolā, kā arī tās pedagogiem un skolēnu vecāku pārstāvjiem. Manā vērtējumā, darbs vidusskolā pašlaik tiek labi organizēts, pedagogu kolektīvs ir stabils, un skolēnu sekmes, spriežot pēc mācību olimpiāžu rezultātiem, ir labas. Pats skolas attīstības un darba organizēšanā saskatu vairākus mērķus. Pirmkārt, jāturpina nodrošināt konkurētspējīgas izglītības procesu, lai ikvienam skolēnam, beidzot vidusskolu, nebūtu problēmu turpināt tālākizglītību kādā no citām skolām vai augstskolām. Otrkārt, jāpilnveido iestādes materiāltehniskā bāze, par prioritātēm izvirzot mācību telpas. Šī mērķa īstenošana, protams, prasa finansiālu ieguldījumu, tādēļ viens no risinājumiem varētu būt dalība dažādos šim mērķim paredzētos projektos, kā arī ciešāka sadarbība ar pašvaldību. Runājot par ārpusklašu darbu, esmu iepazinies ar interešu izglītības programmām un pulciņiem, kas darbojas Ļaudonas vidusskolā, un es saskatu iespēju šo piedāvājumu paplašināt ar jaunām programmām, tai skaitā sporta aktivitāšu jomā, jo vidusskolas sporta bāze tam ir piemērota, – par savām iecerēm deputātus informēja Guntis Lazda.
Deputāts Andris Sakne norādīja, ka, zinot Gunta Lazdas līdzšinējo profesionālo pieredzi, ir pamats cerēt uz volejbola dzīves attīstību Ļaudonā, kas, iespējams, Ļaudonai pat ļautu pa kādam skolēnam aizvilināt no Madonas vidusskolām vai kāda cita novada skolām.
Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāja Ilze Dreimane akcentēja, ka viņai ir gandarījums par to, ka uz Ļaudonas vidusskolas direktora amatu tika rīkots atkārtots konkurss, jo tas deva iespēju iepazīt vairākus interesantus cilvēkus, no kuriem daļu pārvaldes vadītāja labprāt redzētu ienākam Ļaudonas sabiedriskajā dzīvē.
– Bez tam otrajā kārtā varēja vērot daudz racionālāku pieeju un gaisotni arī skolas pedagogu kolektīvā, un tas ļāva viņiem labāk iepazīt kandidātus un tos izvērtēt, –
atzina Ilze Dreimane.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS