Vidi saudzējoša meža apsaimniekošana, aizsargājamo teritoriju apsaimniekošana — tāds bija apmācību temats, ko mežu īpašniekiem un interesentiem jūlijā organizēja Meža konsultāciju pakalpojumu centra Madonas—Cēsu nodaļa.
Sadarbībā ar Pasaules dabas fonu apmācību pirmajā dienā — 8. jūlijā — nodarbības ritēja Vestienas pagasta saimniecības „Ielāpi” semināru telpā un Kāla ezera apkārtnē. Savukārt ceturtdien —14. jūlijā — notika izbraukuma seminārs uz Rucavas novadu.
Atklājot semināru Kāla ezera krastā, MKPC Madonas—Cēsu nodaļas vadītāja Mairita Bondare uzsvēra, ka pirmajā apmācību dienā vairāk izskanēs teorija. „Mums piedalās divi vieslektori: Pasaules dabas fonda meža programmas vadītājs Jānis Rozītis un vides speciāliste Maija Ārente.”
„Ielāpu” saimnieks Jānis Bogdanovs pastāstīja par saimniecību, kas atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā „Natura 2000”:
— Mums ir 50 ha zemes, no tiem 31 hektārs ir meža. Kopš 2005. gada „Ielāpi” ir bioloģiskā saimniecība.
Bogdanovu ģimene sāka saimniekot kā Breša zemnieki. Jau 90. gados tika paņemta zeme, bet zemnieku saimniecība tika reģistrēta 1994. gadā. Savu saimniecību ģimene attīsta divos virzienos — ir piena lopkopība un lauku tūrisms, jo zeme atrodas skaistā vietā — pie Kāla ezera. „Ielāpos” īstenoti vairāki projekti ar ES fondu naudas atbalstu: tapusi piena māja, iegādāts piena dzesēšanas un piena slaukšanas aprīkojums, rulonu prese.
— Mežā īpaši daudz nesaimniekojam, jo visam vienkārši nepietiek laika, — atzina Jānis Bogdanovs. — No meža paņemam malku un materiālus būvēm.
Pasaules dabas fonda meža programmas vadītājs Jānis Rozītis klātesošos iepazīstināja ar dabas daudzveidības saglabāšanu meža apsaimniekošanā. — Pēc izglītības esmu mežkopis, — iesāka Jānis Rozītis. — Sirdī sevi uzskatu vairāk par mežsaimnieku nekā biologu. Pasaules dabas fonda mērķis ir diskutēt ar meža nozares pārstāvjiem, meža īpašniekiem, lai rezultātā dabas un ekonomikas lietas pēc iespējas salāgotu.
Nenoliedzu, ka koki mežā ir jācērt, meža īpašniekiem no sava īpašuma (vai valstij kopumā no tiem mežiem, kas tai pieder) ir jāgūst labums. Tāpat jālasa ogas, sēnes, jāorganizē medības (eksperti sarēķinājuši, ka tiešā veidā Latvijā no meža cilvēki gadā iegūst 90 miljonus latu). Labumi no meža ir jāgūst, tai pašā laikā tas jādara, maksimāli mazinot ietekmi uz mežu, saprotot un ņemot vērā to, ka mežā notiek dabiski procesi.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.07.2011.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto
Nenoliedzu, ka koki mežā ir jācērt, meža īpašniekiem no sava īpašuma (vai valstij kopumā no tiem mežiem, kas tai pieder) ir jāgūst labums. Tāpat jālasa ogas, sēnes, jāorganizē medības (eksperti sarēķinājuši, ka tiešā veidā Latvijā no meža cilvēki gadā iegūst 90 miljonus latu). Labumi no meža ir jāgūst, tai pašā laikā tas jādara, maksimāli mazinot ietekmi uz mežu, saprotot un ņemot vērā to, ka mežā notiek dabiski procesi.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.07.2011.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto