Katra Ērgļu apceļotāja skatu piesaista apkrāsotā un aprakstītā Ērgļu arodvidusskolas dienesta viesnīcas siena. Daži par redzēto ir pat sašutuši — kā skolas vadība to pieļauj un kāpēc ēka tagad ir ar tik apšaubāmu fasādi?
Ērgļu arodvidusskolas dienesta viesnīcas ēka ir visaugstākā māja Ērgļos — tai ir pieci stāvi. Jūnijā pirmā stāva fasāde tika izkrāšņota atbilstoši audzēkņu vēlmēm un prasmēm: katrai grupai tika ierādīts noteikts sienas fragments, ko, saskaņojot ar grupas audzinātāju, varēja izkrāsot un aprakstīt, iespējams, atstājot nākamajām paaudzēm liecību par sevi, savu laiku un tā aktualitātēm.
Ceram tomēr, ka šo 1972. gadā celtās ēkas sienu drīz klās koka konstrukcijas karkass ar siltumizolācijas pildījumu, jo pašlaik tiek izvēlēti būvnieki, lai īstenotu Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto Ērgļu arodvidusskolas ēku siltināšanu.
Vērienīgais projekts, kam piesaistīts finansējums — nedaudz vairāk par vienu miljonu latu, nebūs vienkārša siltināšana, kam lielākoties izmanto putuplastu. Tā būs rekonstrukcija ar pasīvās ēkas komponentiem: ārsienas tiks klātas ar koka konstrukcijas karkasu, kurā pildīta siltumizolācija; līdzīgs koka konstrukcijas karkass ar siltumizolācijas pildījumu tiks veidots jumtam uz esošā pārseguma; logiem tiks izmantota trīskāršā pakete; tiks iestrādāta rekuperācijas (latīņu val. recuperatio — atpakaļ gūšana, atgriešana; ventilējot siltums tiek atgūts, līdz ar to samazinās nepieciešamība papildus apsildīt telpas) sistēma, apkures sistēma ar nelieliem radiatoriem; karstais ūdens ziemā tiks saņemts centralizēti, vasarās — no saules kolektoru sistēmas. Arhitektūras koncepciju ēkai izstrādājis arhitekts Ervins Krauklis, sertificēts pasīvo ēku projektētājs.
Līdz ar to ēka būs piemērota Ērgļu klimatiskajiem apstākļiem, tās uzturēšanai tiks tērēts daudz mazāk līdzekļu, un galvenais — viesnīcas īrnieki — mūsu skolas audzēkņi un viesi — jutīsies komfortabli. Līdzīgi tiks rekonstruētas arī mācību darbnīcas, lai ziemās tajās būtu patīkami strādāt un mācīties.
Ērgļu arodvidusskolā jau notikuši vairāki kursi, kuros mācīts, kā energoefektīvi siltināt ēkas; tādi notiks arī šā gada rudenī. Piedalīties var gan būvnieki, gan arhitekti, gan privātmāju īpašnieki, kurus interesē redzēt dabā energoefektīvu siltināšanu. Pamatiemaņas nākotnē noderīgajā jomā bez maksas apgūst arī mūsu skolas būvniecības programmas audzēkņi.
Varbūt pēc gadiem 70—100, kad būs jaunas tehnoloģijas un kaut ko gribēs pārbūvēt vai nojaukt, būvnieku skatam atklāsies 2011. gada vasarā veidotie jauniešu zīmējumi un uzraksti. Aicinām ekskursantus, skolas viesus, visus mācīties gribētājus tos apskatīt.
Autore: SANITA DĀBOLIŅA
BAIBAS BRUŅENIECES foto
BAIBAS BRUŅENIECES foto