Lieldienas ir svētki, kad godā ceļam dzīvības simbolu – olu. Šie svētki parasti nozīmē arī lielāku pieprasījumu pēc olām, un arī olu ražošanas uzņēmums "Madona" Lieldienas gaida ar cerību, ka produkcijai būs labāks noiets nekā ikdienā.
A/s "Madona" valdes priekšsēdētājs Genādijs Jeršovs, stāstot par uzņēmuma darbu, piemin jau dzirdēto patiesību, ka par atskaites posmu putnkopībā uzskata nevis kalendāro gadu no 1. janvāra līdz 31. decembrim, bet gadu no graudu ražas līdz ražai. – Tas ir tāpēc, ka olu cena ir atkarīga no graudu un putnu barības cenas. Ražotājam nav viegli cenu pieaugumu uzminēt un pielāgoties. Kā atceramies, pērn graudu iepirkuma cena kāpa neprognozējamā ātrumā. Olu ražošanas pašizmaksa sadārdzinājās, bet pārdošanas cena palika iepriekšējā, jo attiecīgi jārēķinās ar pieprasījumu un tirgu. Pagājušo gadu noslēdzām, var teikt, labi, jo gada pirmā daļa bija veiksmīga, bet otrā – ar sliktākiem ekonomiskajiem rādītājiem, jo graudiem putnu barības ražošanai – pavisam cita cena. 2011. gadā putnkopjiem neklājas viegli, jo jau no pērnā gada augusta graudi bija jāiepērk divtik dārgāk. Nonācām arī līdz tam, ka, lai noturētos, esam viena grupa – a/s "Balticovo", Daugavpils un Madonas olu ražotāji. Kādreiz realizācijas daļa bija katrā uzņēmumā, dzīve piespieda, ka tagad ir viena realizācijas daļa – uzņēmumā "Balticovo". Tas notiks arī ar visiem iepirkumiem, jo vairumā pasūtīt olu iepakojuma kastes izmaksās lētāk. Līdz ar to uzņēmumā arī samazinās strādājošo skaits, un tagad ar pienākumiem tiek galā 42 cilvēki. To veicināja arī jauno tehnoloģiju ieviešana, jo mums ir divas jaunas fermas. Jaunajās, modernajās kūtīs darba pienākumus paveic trīs strādnieki. Viss ir automatizēts, mehanizēts, roku darba palicis pavisam maz.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.04.2011.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto