Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pilsētā aktīvi tīra namu jumtus

Redakcija

Autors • 10.01.2011.

Pilsētā aktīvi tīra namu jumtus
Burtu lielums

Ņemot vērā meteorologu prognozes par nedēļas nogalē gaidāmo atkusni, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis pagājušajā piektdienā nosūtīja vēstuli pašvaldību vadītājiem, aicinot steidzami nodrošināt pašvaldības īpašumā un valdījumā esošo ēku jumtu tīrīšanu.

Vēstulē ministrs vērsa uzmanību uz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sniegto informāciju, ka tuvākajās dienās gaidāmas būtiskas temperatūras svārstības, kā arī pastiprināti snigs slapjš sniegs, kas situāciju ar sniega klājumu uz jumtiem padarīs vēl bīstamāku. Tāpēc, lai novērstu avārijas situācijas rašanās risku un nodrošinātos pret ēku jumtu un pašu ēku iespējamo sabrukšanu, ministrs lūdza steidzami nodrošināt sniega tīrīšanu no jumtiem.

Tāpat tika lūgts pašvaldībām arī vērst privāto ēku un būvju īpašnieku uzmanību uz iespējamo cilvēku un īpašumu apdraudējumu, ēku konstrukciju bojājumiem, ēku jumtu sagrūšanas iespējām un aicināt privātīpašniekus nodrošināt jumta notīrīšanu no sniega un lāstekām, nepieļaujot avārijas un apdraudējuma rašanos.

Sestdienas vakarā šur tur reģionā patiešām sniga slapjš sniegs, taču iepriekšējā sniega un ledus kārta jau bija sākusi kust. Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris atzina, ka viņš vēstuli no vides ministra pat nebija saņēmis, bet rīkojums tīrīt jumtus jau bija dots, tāpēc, ka situācija bija samērā bīstama. Apzinoties, ka tuvojas atkusnis, kā rezultātā krītošais sniegs var apdraudēt iedzīvotājus, jumtus jau sāka tīrīt.

– Jumtus tīrīja alpīnistu uzņēmums no Rīgas, kā arī bija piesaistīti vietējie uzņēmumi – SIA „Aizezere" un SIA „Madonas namsaimnieks". Svētdien pabeidzām tīrīt beidzamo ēku jumtus, kuri bija kritiskā stāvoklī. Vietās, kur netika klāt pacēlājs, strādāja alpīnisti. Tāpat arī sākumā tīrījām jumtus, kas var radīt lielāku apdraudējumu, piemēram, Madonas kultūras namam uz ielas pusi jumts jau ir notīrīts, bet pagalma pusē sniegs uz jumta ir palicis, jo, visticamāk, tas nokusīs un noslīdēs dabiskā ceļā, – pastāstīja Guntis Ķeveris.

Guntis Ķeveris informēja: – Konkursā par sniega tīrīšanu uzvarēja Rīgas uzņēmums, kas prasa 32 santīmu samaksu par kvadrātmetru. Ir notīrīti arī visu bērnudārzu un izglītības iestāžu jumti, turklāt darbi pārsvarā notika naktīs, kad nav iedzīvotāju kustības uz ielām. Pirmdien gan vēl bija palicis bērnudārzs „Priedīte", kura tīrīšanu uzsāka vakarpusē, atkal – lai netiktu apdraudēti garāmgājēji un bērni. Jautāts, kā kopumā varētu vērtēt sniega tīrīšanu no jumtiem Madonas pilsētā, viņš norādīja, ka privātuzņēmēji un māju īpašnieki jumtus tīrot, tāpēc Madonā situācija ir samērā normāla. Daudz arī devis tas, ka sniegs pats no sevis kusa svētdien, kad cilvēku pilsētā nav tik daudz, kā rezultātā apdraudējums bijis mazāks.

SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis informēja, ka par situāciju uz daudzdzīvokļu māju jumtiem apsaimniekotāju informē mājas vecākais, tāda pati sistēma ir arī SIA „Madonas namsaimnieks" pārvaldībā esošajās mājās, kā izdevās uzzināt uzņēmumā.

No griestiem pil ūdens

„Madonas siltums" apsaimnieko deviņas daudzdzīvokļu mājas, no kurām kritiskākais stāvoklis ir Rūpniecības ielā 20/5. To apliecina arī satrauktais zvans, ko saņēmām no šīs mājas iedzīvotāja Vladimira Saveļjeva, kas informēja par neapskaužamo situāciju, kurā nonākuši vairāki nama augšējā stāva iedzīvotāji – sniegs uz jumta kūst un sūcas iekšā dzīvokļos. Šobrīd liela daļa iedzīvotāju pat gatavi tiesāties sakarā ar radušos problēmu.

Iedzīvotāji pastāstīja, ka tā vietā, lai kārtīgi notīrītu jumtu, atbraukušie SIA „Madonas siltums" strādnieki esot uzlikuši skārda konstrukcijas, kam it kā vajadzētu novadīt kūstošo sniegu, jo ar pacēlāju pie mājas no pagalma puses nevarot piebraukt – traucējot sniegs. Šobrīd gan paveras pavisam citāds skats, nekā iecerēts –
uz paša jumta malas turas sniegs, tāpat ir dažas lielas lāstekas, taču visvairāk iedzīvotājus ietekmē sniega kušana.

Alla rādīja sava dzīvokļa virtuvi un viesistabu – tajās pie griestiem ir acīmredzami plankumi, kur pilējis ūdens: – Virtuvē bijām veikuši kosmētisko remontu pirms trim mēnešiem, bet tagad atkal būs jāpārkrāso sienas un griesti. Arī pārējā dzīvoklī grasījos veikt remontu, bet nav jau jēgas, ja sūcas ūdens no jumta.

Larisas dzīvoklī visvairāk ir cietusi viesistaba, taču arī virtuvē pilošais ūdens ir nodarījis zaudējumus. Pēc sazināšanās ar SIA „Madonas siltums" viņai esot ieteikts krāt čekus no pirkumiem, kas izdarīti par nepieciešamajiem materiāliem remontam –
summa tikšot atlīdzināta, taču, kā viņa uzsvēra, kas maksās par strādnieku darbu? Savukārt Ritas dzīvoklī ūdens pil guļamistabā, tāpēc tur salikti spaiņi un bļodas, lai vismaz kaut nedaudz cīnītos ar slapjumu. Arī paša Vladimira dzīvoklī virtuves griesti ir pilnībā applūduši un ūdens tek vēl joprojām – arī uz elektriskās plīts, ledusskapja, tāpēc ierīces pat nevar darbināt. Visi satiktie iedzīvotāji apstiprināja, ka ūdens cauri griestiem sūcies arī iepriekšējos gadus, taču ne tik ļoti kā šogad.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 11.01.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px