Metodiskās sadarbības ietvaros 12. un 13. novembrī Madonas Valsts ģimnāzijā viesojās sadarbības partneri no Igaunijas Kohilas ģimnāzijas un Viļņas (Lietuva) Fabijonišķu vidusskolas.
Sadarbība aizsākusies pirms četriem gadiem. Pirmajā sadarbības gadā Madonas Valsts ģimnāzija organizēja pasākumu Madonas pilsētas skolu svešvalodu skolotājiem kopā ar igauņu un lietuviešu sadarbības skolu svešvalodu skolotājiem, pēc tam sekoja Madonas pilsētas skolu klašu audzinātāju pieredzes apmaiņas brauciens uz Kohilas ģimnāziju.
2010. gada aprīlī, Madonas Valsts ģimnāzijas direktorei viesojoties Kohilā, tika noslēgts starptautiskais sadarbības līgums starp Kohilas ģimnāziju, Madonas Valsts ģimnāziju un Fabijonišķu vidusskolu. Šajā tikšanās reizē ieplānota viesošanās Madonā. Madonas Valsts ģimnāzijā tika organizēta starptautiskā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu (turpmāk ZPD) mini konference, uz ko ieradās Kohilas ģimnāzijas direktors Raivo Heinaru, sociālais pedagogs Ant Tammar, vācu valodas skolotāja (arī mācību pārzine) Ludmila Suvorova, savukārt, no Viļņas – Fabijonišķu vidusskolas padomes priekšsēdētāja, skolotāja Irma Urbaniene un divas angļu valodas skolotājas: Marija Zapustiene un Danute Baušiene, kā arī abu skolu skolēni, lai kopā ar Madonas Valsts ģimnāzijas skolēniem prezentētu savus zinātniski pētnieciskos darbus.
Pētniecisko darbu tēmas bija visdažādākās: „Mēris Hageri draudzē", „Skolas absolvēšanas eksāmeni Igaunijā", „Skolēni, skolas transports un skolas kavējumi", „Monētu tīrīšanas veidi", „Japāņu animācija", „Enerģijas dzērieni", „Skolēni pret pāridarījumiem skolā", „Stils un mode valstī un skolā", „Lietuvas etniskā kultūra".
Latvijā un Igaunijā darbs pie skolēnu ZPD tiek organizēts ļoti līdzīgi, ar mērķi sagatavot skolēnus studijām augstskolās (arī kā viens no skolas pārbaudes darbiem vai eksāmeniem), bet Lietuvā vēl tikai plāno ieviest ZPD, tāpēc, kā vērtēja lietuviešu kolēģi, šī tikšanās viņiem bija ļoti vērtīga pieredzes iegūšanai. Darbi tika prezentēti angļu un krievu valodā.
Tikšanās darba kārtība bija ļoti piesātināta. Viesiem ierodoties, tika prezentēta Madonas Valsts ģimnāzija. Pēc tam sekoja mini konference. Skolēni pēc veiksmīgajām prezentācijām kopā ar ģimnāzistu padomes pārstāvjiem devās iepazīt Madonu, piedalījās ģimnāzistu nakts pasākumā. Prieks par mūsu jauniešiem, kuri brīvi komunicē ar saviem vienaudžiem no kaimiņu zemēm. Nākamajā dienā viesi kopā ar ģimnāzistiem apmeklēja BJC, kur piedalījās divās radošajās darbnīcās – māla darbnīcā ar skolotāju Māri Karlsonu un dāvaniņu gatavošanas darbnīcā ar skolotāju Danuti Vēzi.
Skolotāji apmeklēja izrādi Nacionālajā operā „Karmena". Nākamajā dienā direktore viesus iepazīstināja ar skolu. Sarunā pie direktores tika izvērtēta mini konference, plānota tālākā sadarbība. Pēc tam viesi kopā ar ģimnāzijas skolēniem devās ekskursijā uz Cesvaines pili, kur ar nedalītu interesi sekoja gida atraktīvajam stāstījumam.
Pārsteidza viesu sajūsma par redzēto.
Nākamā tikšanās plānota Viļņā, Fabijonišķu vidusskolas 20 gadu jubilejā, pēc tam Kohilā uz starptautiskajiem basketbola mačiem, paturot prātā arī paredzamo skolēnu apmaiņu starp mūsu skolām mācību laikā un skolotāju sadarbību metodikas jomā.
Autore: AIJA ŠMEISA,
Madonas Valsts ģimnāzijas
krievu valodas skolotāja
Foto no skolas arhīva