Atbilstoši atkritumu apsaimniekošanas likuma prasībām un Vidusdaugavas reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas plānā 2008.-2013. gadam paredzētajām aktivitātēm Madonas novadā veikta četru sadzīves atkritumu izgāztuvju rekultivācija.
Darbības programmas „Infrastruktūra un pakalpojumi" papildinājuma 3.5.1.2.1. apakšaktivitātes „Normatīvo aktu prasībām neatbilstošo izgāztuvju rekultivācija" ietvaros ar ES Kohēzijas fonda atbalstu rekultivētas izgāztuves „Sūņi" Mārcienas pagastā un „Ienāškalniņš", „Jurupe" un „Silnieki" Praulienas pagastā.
Rekultivācija, kā tas paredzēts tehniskajos projektos, ietvēra izgāztuvēs un tām piegulošajās teritorijās izkliedēto atkritumu savākšanu un blīvēšanu kaudzēs ar sekojošu sānu nogāžu veidošanu un teritorijas planēšanu, kaudžu pārklāšanu ar pretfiltrācijas un auglīgās grunts slāņiem, rekultivētās teritorijas apzaļumošanu, kā arī gruntsūdens monitoringa sistēmas izveidi.
Pateicoties ES Kohēzijas fonda finansējumam Ls 52 465 apmērā un ieguldot Ls 12 438 pašvaldības līdzfinansējuma, Madonas novadā rekultivēti 2,45 ha izgāztuvju teritoriju, savākti izkliedētie atkritumi no izgāztuvēm piegulošajām teritorijām 3 ha platībā un novērsts potenciāls apdraudējums apkārtējai videi un cilvēku veselībai.
Autors: JĀNIS MELNUPS,
projektu vadītājs
OĻĢERTA SKUJAS foto