16. augusta "Starā" bija publikācija "Vai jauna atkritumu izgāztuve Madonā?" un fotoattēli no šīs vietas. Dienā, kad parādījās šī publikācija, redakcijai piezvanīja kāda madoniete, kas nevēlējās nosaukt savu vārdu, un teica: – Jūs neesat visu uzrakstījuši. Uz turieni gan dzelzsbetonu, gan pilsētā izcirstos kokus veduši domes strādnieki. Iedzīvotāji ir tikai piepalīdzējuši.
Tas bija pārsteigums, un tomēr…
Nākamajā dienā pēc raksta publicēšanas Bērzu ielā 27 (tāda izrādījās šīs vietas adrese) ieradās Madonas reģionālās vides pārvaldes speciālisti, lai pārliecinātos par jauno atkritumu izgāztuvi. Tobrīd tur plosījās uguns liesmas. Vides sargiem nekas cits neatlika, kā steigšus izsaukt ugunsdzēsējus, lai liesmas nepagūtu iekļūt mežā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas brigādes komandiera vietnieks Arvis Jakovičs bija sašutis: – Tā ir jau trešā vai ceturtā reize, kad šajā vietā izceļas ugunsgrēks. Uzskatām, ka šoreiz notikusi tīša aizdedzināšana.
Vairākas stundas pagāja, kamēr ugunsgrēku likvidēja. Labi vēl, ka pēcpusdienā sāka līt.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas brigādes komandiera vietniekam Arvim Jakovičam arī nebija noslēpums, ka uz jauno izgāztuvi atkritumus veduši domes strādnieki.
Madonas reģionālā vides pārvalde uzsākusi administratīvo lietvedību, kas vēl turpinās. Jau saņemts Madonas pilsētas domes paskaidrojums sakarā ar jaunizveidojušos atkritumu izgāztuvi „Par zemes gabala Madonā, Bērzu ielā 27, izmantošanu". Lūk, šī dokumenta teksts: "Madonas pilsētas dome 2001. gadā tai piederošajā zemes gabalā Madonā, Bērzu ielā 27, veicot labiekārtošanas darbus Madonas pilsētā, bija spiesta izveidot celmu, zaru, lapu novietošanas laukumu (pasvītrojums mans. – G. Z.).
Pašvaldība strādā pie tehnikas iegādes, veicot citus organizatoriskus pasākumus, lai šo teritoriju attīstītu un realizētu ieceri par nelielas atpūtas bāzes izveidošanu domes īpašuma uzturēšanas dienesta vajadzībām. ((Pasvītrojums mans – G. Z.)
Pirmkārt 2007. gadā dome īpašuma uzturēšanas dienesta vajadzībām iegādājās celmu frēzi, kas izslēdz celmu izstrādi, veicot labiekārtošanas darbus, un oktobra-decembra mēnešos, saskaņojot ar VUGD, uzkrātie celmi tiks sadedzināti (pasvītrojums mans. – G. Z.).
Līdz SIA "Madonas namsaimnieks" izbūvēs kompostēšanas laukumu, lapas un zāles masas nokraušana un izvešana tiks pabeigta 2009. gadā. Skaldītā grants un asfalta masa tiks izvesta 2008. gada pavasarī līdz 1. maijam un izmantota ceļu klātnes uzlabošanai.
Lai cīnītos ar iedzīvotājiem, kuri šo teritoriju cenšas izmantot kā sauso sadzīves atkritumu izmešanas vietu, ir pārbūvēta ceļa barjera un septembra mēnesī tiks novietots 800 litru metāla konteiners, jo jau šodien pie barjeras ir izgāzti sadzīves atkritumi."
Madonas reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks Jānis Lūkins teic, ka viņu šis dokuments pilnībā neapmierina.
– Nekāda dedzināšana nenotiks. Atkritumus sadedzināt nedrīkst, – uzsver Jānis Lūkins.
Ja šeit ierīkos komposta sagatavošanas laukumu, būs nepieciešams projekts.
– Administratīvās atbildības process turpinās, mēs vēl turpinām pārbaudi un skaidrojam, kas un kā noticis šajā izgāztuvē. Iespējams, ka vainīgos nāksies sodīt, bet to vēl nevaru apgalvot. Lēmums tiks pieņemts pēc pārbaudes pabeigšanas.
Interesanti, kas tad īsti šajā vietā būs – neliela atpūtas bāze vai komposta sagatavošanas laukums? Arī šāds jautājums rodas, izlasot Madonas pilsētas domes skaidrojumu.
Starp citu, šis dokuments vēl ir interesants ar to, ka dome pati atzīst – jā, ir vesti atkritumi uz šo vietu meža ielokā.
Autors: GUNĀRS ZEMZARS