Pagājušajā nedēļā Madonas iedzīvotājus satrauca dzirdētais, ka karjera ezerā it kā lienot čūskas un esot jau sakodušas pāris bērnu. SIA „Madonas slimnīca" apstiprinājumu šai informācijai gan neizdevās gūt, jo neviens čūsku sakosts iedzīvotājs tur neesot griezies.
Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra operatīvā darba vadītāja Sniedze Bračka apšaubīja dzirdēto: – Nav gan bijis tādu gadījumu, kad Vidzemes reģionā kāds būtu sakosts pie ūdeņiem. Cita lieta – pļavās, mežos gan čūskas ir aktivizējušās, un pagājušajā nedēļā stacionārā tika ievietoti divi iedzīvotāji, ko sakodusi čūska. Par to, ka čūskas varētu līst ezerā, nevajadzētu baidīties, jo tā vienkārši nevar būt – tās nemēdz mitināties vietās, kur apgrozās daudz cilvēku.
Šobrīd mežos esot vairāk jāuzmanās ne tikai no čūskām, bet arī no kukaiņiem. Arī tie ir sakoduši jau vairākus cilvēkus. Jāpiebilst, ka Latvijā vienīgā indīgā čūska ir odze. Taču tā kož tikai tad, ja tai uzkāpj vai pieskaras. Čūskas kodumu, piemēram, no kukaiņa koduma, var atšķirt ar to, ka ir redzamas divas lielākas un divas mazākas četrstūrī novietotas brūces. Koduma vietā drīz vien rodas pietūkums un apsārtums. Lai aizkavētu indes izplatīšanos, kāja vai roka jāpadara pēc iespējas nekustīgāka. Koduma vietas piededzināšana, indes izsūkšana un citi līdzīgi pasākumi netiek vērtēti kā nopietni un efektīvi. Savukārt likt žņaugu ir aizliegts. Cietušais ir steidzīgi jānogādā ārstniecības iestādē, kur var injicēt serumu pret čūskas indi un sniegt cita veida medicīnisko palīdzību.
Autore: LAURA VOITIŅA