Lai izglītības iestādes varētu uzsākt mācību procesu un aicināt bērnus uz vietu, kas ilgāku periodu būs viņiem kā otrās mājas, dažādām iestādēm kontrolējot, ir jānodrošina skolēniem piemēroti apstākļi.
Madonas rajona izglītības pārvaldes (IP) galvenā speciāliste Lilioza Vilciņa jaunā mācību gada iesākumu vērtē kā pieņemamu. Citus gadus ir bijis tā, ka skolās trūkst skolotāju, taču šogad pašreizējā situācija mūsu rajona izglītības iestādēs ir nedaudz labāka nekā pērn.
– Jauno skolotāju nav daudz, bet vismaz nav tā, ka katastrofāli trūktu,- vērtē Lilioza Vilciņa.
Lielākā daļa skolu jauno mācību gadu sāks 3. septembrī, taču ir nedaudzas, kuras aicina skolēnus uz Zinību dienu jau ierastajā 1. septembrī, lai gan tā šogad ir sestdiena.
Šogad mācības sāks 387 (skaits ir aptuvens) pirmklasnieki, salīdzinot ar pagājušo gadu, šis skaits ir palielinājies pavisam nedaudz, pērn pirmo reizi uz skolu mācīties devās 381 skolēns.
– Cik pašlaik zināms, skolās darbu turpina gandrīz visi skolotāji, nav tādas informācijas, ka daudzi būtu darbu pametuši, – uzsver IP galvenā speciāliste.
– Tomēr precīzāki dati būs zināmi pēc 4. septembra, kad tiks sagatavotas un iesniegtas atskaites. Direktori ir strādājuši, un ar kadriem visas neskaidrības būs atrisinājušās, pagaidām (saruna ar L. Vilciņu notika 30. augustā. – Aut.) nav īsti zināms, vai Mārcienas pamatskolā ir nokārtots jautājums par angļu valodas skolotāju, taču šī problēma tiek risināta un noteikti būs, kas mācīs angļu valodu. Īpašu vakanto skolotāju vietu nav, – par pašreizējo situāciju stāsta L. Vilciņa.
Madonas rajona izglītības pārvalde jau vairākus gadus mūsu skolas neapseko – to gatavību mācību gadam un skolēnu uzņemšanai speciāli nepārbauda, lai gan citur Latvijā vēl joprojām augusta beigās skolas vērtē īpašas komisijas.
L. Vilciņa šo situāciju skaidro šādi: – Mēs to nedarām, jo neesam tā iestāde, kas šīm skolām palīdz materiāli, tāpēc arī neapsekojam. To dara vietējās pašvaldības, kas finansē remontus un sniedz citus ieguldījumus skolu pilnveidošanā. Augustā mēs sarīkojam vienīgi sanāksmi skolu direktoriem, kurā tiek pārrunātas nepieciešamās aktualitātes.
Taču skolas kontrolē citi dienesti – pirms jaunā mācību gada apmeklējumus mūsu rajona skolās veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Tā vadītāja Velta Veigure informēja „Staru", ka pagaidām (līdz 31. augustam) ir pārbaudītas šādas skolas – Kalsnavas, Ļaudonas, Mārcienas un Sarkaņu pamatskola, Cesvaines vidusskola, Cesvaines internātpamatskola un Grašu bērnu ciemats, taču turpmākie apmeklējumi tiks veikti pārsvarā tad, kad tiks uzsākta darbība – mācību process, un turpināti apmēram līdz 15. septembrim. PVD vadītāja sanitāro stāvokli apmeklētajās skolās vērtē kā pieļaujamu: – Skolas ir sagatavojušās labi, nav nekādu īpašu problēmu, lai gan atsevišķās vietās vēl tiek veikti nelieli pielabojumi. Salīdzinot ar citiem gadiem, kad ir bijuši brīdinājumi un ieteikumi pabeigt remontus, skolas ir sagatavojušās.
V. Veigure piebilst, ka PVD mācību iestādes pārbauda vienreiz ceturksnī, bet nepieciešamības gadījumā tiek veiktas ārpuskārtas pārbaudes, taču, ja ir neatbilstības, dienests attiecīgās skolas apmeklē.
Autore: GITA SILIŅA