Valsts darba inspekcija informē, ka šā gada pirmajā pusē par darba drošības un darba tiesisko attiecību pārkāpumiem 1116 darba devēji sodīti ar naudas sodiem Ls 124965 apmērā, kas ir divas reizes vairāk nekā pērn šajā pašā laika periodā. 465 darba devēji saukti pie atbildības par darba tiesisko attiecību pārkāpumiem, tas ir, par nelegālu strādājošo nodarbinātību, maksājot „aplokšņu" algas.
Valsts darba inspekcijas Austrumvidzemes reģiona Madonas nodaļas valsts darba inspektors Juris Krūmiņš vakar informēja, ka šogad sodīti 57 Madonas rajona darba devēji, bet pērn visa gada garumā tikai 37 darba devēji.
– Valsts darba inspekcija sākusi stingrāk vērsties pret darba devējiem, kas izmanto strādājošos, nenoslēdzot darba līgumus. Pret šādu negatīvu parādību vajadzētu vērsties pašiem darba ņēmējiem. Strādājot nelegāli, viņi zaudē visas sociālās garantijas. Konstatēts arī samērā daudz darba drošības pārkāpumu. Daudzviet netiek izveidots pasākumu plāns, kā uzlabot darba vidi un samazināt pastāvošo risku. Manuprāt, darba devējiem nekas netraucē īstenot šos pakalpojumus, – uzsvēra Juris Krūmiņš. – Līdz šim Valsts darba inspekcija vairāk nodarbojās ar konsultatīvu pieeju, tagad piemērojam stingrākas uzraudzības metodes.
Valsts darba inspekcija šogad rīkojās kampaņveidīgi. Gada sākumā tika inspicēti pasta un telekomunikāciju uzņēmumi.
Pavasarī pastiprināti pārbaudīja būvniecības organizācijas un pārtikas un dzērienu ražotāju darbu. Septembrī sāksies pārbaudes kokapstrādes, transporta uzņēmumu, veselības aprūpes iestādēs.
Autors: GUNĀRS ZEMZARS