Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Sakopj teritoriju, kur atradās Ļaudonas slimnīca

KATRĪNA MELĀNIJA KĻAVIŅA

Autors • 04.05.2026.

Sakopj teritoriju, kur atradās Ļaudonas slimnīca
Burtu lielums

24. aprīļa rītā vairāk nekā divdesmit ļaudonieši pulcējās vienuviet, Aiviekstes kreisajā krastā, Brīvības ielā, lai sakoptu teritoriju, kas jau kādu laiku bija atstāta novārtā.

Šoreiz stāsts ir par vietu, kur atradās 1964. gadā iekārtotā Ļaudonas slimnīca. Sākotnēji pirmajā stāvā slimnīcas ēkā bija ambulance, savukārt otrajā stāvā – slimnieku palātas un nodaļas. Slimnīcā strādāja arī zobārsts; ēkā vēl atradās – slimnīcas virtuve, rentgena kabinets un ārsta dzīvoklis. Dažādu apstākļu dēļ slimnīca tika slēgta un 1992. gadā ēka tika nodota pagasta pašvaldības pārziņā.
Un tā ēkas liktenis bija apstājies laikā – rosība vairs nenotika, tik vien kā ar laiku tai izsisti logi, pēc tam – aiznagloti ar dēļiem. Jau šajā gadsimtā ēku un tai piederošo teritoriju iegādājās kāda ārzemniece, 2024. gadā tā tika demontēta. 2024. gada februāra izdevuma „Ļaudonas Vēstis" Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāja slejā Artūrs Portnovs rakstīja: „Iestājoties pavasarim, esam pamanījuši, ka nu ir beigušies darbi pie vecās slimnīcas Brīvības ielā nojaukšanas. Ēka bija kritiskā stāvoklī, un mums izdevās pārliecināt jauno īpašnieci savest šo teritoriju kārtībā. Nojauktās mājas vietā īpašniece plāno būvēt ko jaunu un radīt ko interesantu. Būsim pacietīgi un gaidīsim. Un reizē būsim pateicīgi, ka šī bīstamā celtne ir novākta." Vecās slimnīcas vairs nav. Teritorijā vien palika palīgēka, tukšas un vientuļas pļaviņas, dažādi koki un kociņi – ābeles, ceriņi, lazdas un ozols.
Atkārtota rosība ap šo ēku atsākās pēc diviem gadiem – nu jau šī gada pavasarī, kad, sazinoties ar teritorijas īpašnieci par turpmāko vides labiekārtošanu, Ļaudonas pagasta pārvaldes vides uzturētāja Aiga Ducena kopā ar pārvaldes komandu pieņēma lēmumu nozāģēt piegulošajā teritorijā esošo liepu zarus, atsedzot pavisam jaunu, citu skatu. Ozols – dižkoka pretendents – savijies kopā ar citu koku, noskatījās uz reiz skaisti plaukušajiem, nu jau teju satrūdējušajiem ābeļu zariem, ceriņu puduriem un lazdām, kas saaugušas pārlieku daudz. Visu ar steigu bija nepieciešams paretināt. Arī ozolam nepieciešama atjaunošanās!
Aigai Ducenai izdevās sapulcināt kopā darbīgus cilvēkus, kas ar rokas zāģīšiem, dārza šķērēm un knaiblēm, motorzāģiem, grābekļiem un ķerrām, ķērās klāt krūmu un koku zāģēšanai un vietas sakārtošanai. Liels prieks par pagasta pārvaldes un iestāžu darbinieku iesaisti. Ļoti cerams, ka nākamajā talkā pievienosies vēl vairāk Ļaudonas pagasta iedzīvotāju, jo šādā dienā tiek iegūtas divas balvas – sakopta novārtā atstāta apkārtne un satikšanās cilvēkam ar cilvēku.
Paldies tiem, kas uzņēmās nopietnos un atbildīgos darbus ar motorzāģi – Armandam Ducenam, Jānim Solovjovam, Jānim Mincānam, Artūram Portnovam. Tika nozāģēts ļoti daudz, arī liepa, kas bija bīstami izliekusies. Ozols nu savus zarus varēs plest vēl platāk.
Paldies visām darbīgajām rokām, katram Ļaudonas pagasta talkotājam par ieguldīto laiku, spēku, enerģiju, materiālām lietām, „lai lielais darbs uz priekšu tiek"! Paldies Aigai Reinbahai no saimniecības „Vecdieviņu dārzi" par cidoniju sīrupu atspirdzinošiem dzērieniem!
Turpināsim rūpēties un uzlabot vidi sev apkārt gluži tāpat, kā to jau ir izdarījuši vairāki Ļaudonas pagasta namu iedzīvotāji un saimnieki, paveicot pavasara rekonstrukcijas pie savām mājvietām. Mājas iedzīvotāji Avotu ielā 1 visi kopā paveikuši lielu darbu. SIA "Ausmupe" komanda izcili uzposusi savas darbavietas apkārtni. Rūtenbergu ģimene drosmīgi pavērusi skatu citiem un sev, atbrīvojoties no senatnīgajām ceriņu audzēm. I. Šumskis dod dienas gaismu savai mājai, izzāģējot lielos, vecos kokus. Arī J. Beļaunieks gadu gaitā ir pamatīgi labiekārtojis savu sētu, arīdzan pasakot labus vārdus par citu paveiktajiem labajiem darbiem. Kā arī jaunie saimnieki bijušajai Dabas aizsardzības pārvaldes krātuves ēkai Brīvības ielā to dara, piesakot cīņu ceļmalas krūmiem. Pagasta senioru grupa vienmēr līmenī – liels palīgs Aigai, jo lapas ir sagrābtas, krokusi zied un vizbulītes nākamajam pavasarim ir sastādītas.
Un visiem citiem – paldies par rosību! Tiekamies nākamajā talkā Sajūtu parkā!


05.05.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px