27. aprīlī Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā aizvadīta mākslas lasījumu diena “MAD-ART: Madona. Laiks. Māksla”, vienuviet pulcējot nozares profesionāļus un interesentus, lai kopīgi ielūkotos mākslas lomā pilsētas pagātnē, tagadnē un nākotnē.
Dienu ieskandināja muzikāls priekšnesums – Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas kora klases audzēknes Elīzas Celmiņas izpildījumā (pedagoģe Dace Kalniņa). Klātesošos uzrunāja Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora un Madonas muzeja direktore Zane Grīnvalde. Z. Grīnvalde uzsvēra: "Madona atzīmē savu simtgadi, kas ir nozīmīgs atskaites punkts, lai atskatītos un arī izvērtētu, kā šī vieta ir veidojusies. Un stāsts nav tikai par 100 gadiem, bet daudz plašāku kultūrtelpu – Vidzemes ainava, vēsturiskā apdzīvotība un cilvēku dzīves ritmi, kas ilgstoši veidojuši šīs vietas identitāti." Muzeja direktore atgādināja, ka "MAD-ART mākslas lasījumi notiek jau otro gadu un arī šajā gadā tā bija iespēja izzināt, kā vēstures notikumi, personības stāsti, sabiedrība, cilvēciskas attiecības parādās mākslā".
Turpinājumā mākslas lasījumu dalībnieki dalījās savos pētījumos, pieredzē un radošajos stāstos, izgaismojot gan vēsturiskas tēmas, gan personīgu saikni ar mākslu.
Lasījumos piedalījās Madonas muzeja vēsturniece Laimdota Ivanova, kura stāstīja par māksliniekiem-skolotājiem Madonas ģimnāzijā 20. gadsimta 20.-30. gados; muzeja pētniece Ilze Gaujēna ar stāstījumu par madonieti Jāni Šūsteru; māksliniece Laima Bakāne dalījās pieredzē par savu radošo ceļu; keramiķis un pedagogs Māris Karlsons runāja par savu saikni ar mākslu un darbu Madonā; māksliniece Inguna Irbe-Krolle pievērsās Kroļļu dzimtas radošajam devumam; keramiķe, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Līga Skariņa, akcentēja sakņu nozīmi radošajā darbībā.
Pasākumu papildināja mākslas performance, dodot iespēju mākslu ne tikai klausīties, bet arī piedzīvot. Teātra un kultūras pedagoģijas studente Terēze Ance Putene (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas apvienotais kurss) prezentēja savu noslēguma eksāmena darbu, kas tapis Cesvaines Mūzikas un mākslas skolā, iedvesmojoties no mākslinieces Edītes Paulas Vīgneres.
Mākslas lasījumi "Madona. Laiks. Māksla" apliecināja, ka māksla Madonā ir dzīvs un attīstībā esošs process, kas vieno dažādas paaudzes un pieredzes. Tā bija diena, kurā satikās stāsti, idejas un personības, kopīgi veidojot plašāku izpratni par mākslas nozīmi pilsētas identitātē.
05.05.2026.