„Vai jūs, lūdzu, nevarētu mums nopirkt alu?" – šādu jautājumu šīs vasaras sākumā man adresēja jau manāmi iereibušas jaunietes, kad es devos uz pilsētas pusi. Nesen man palūdza šķiltavas, ir prasīta arī cigarete. Visvairāk viņi spieto ap veikaliem, gaidīdami kādu, kuram gadi atļauj pirkt cigaretes un alkoholiskos dzērienus. Paši viņi pirkt, nerunājot nemaz par dzeršanu un smēķēšanu, vēl nedrīkst, jo ir nepilngadīgi…
Var jau spriedelēt gari un plaši, ka mūsdienās jaunieši attīstās ātrāk un agrāk kļūst pieauguši. Nevaru piekrist vai nepiekrist šim apgalvojumam, jo saprāta ziņā varbūt arī nepilngadīgie ir gudrāki vai prātīgāki kā mēs savulaik. Tomēr, likuma priekšā nav nozīmes viņu sasniegumiem, prāta spējām un nobriedušajai iekšējai pasaulei – alkohola lietošanai un smēķēšanai ir vecuma ierobežojums, ko daudziem gan izdodas apiet.
Vērsos pie Madonā sastaptajiem jauniešiem, lai uzzinātu par šīs problēmas aktualitāti un viņu personisko pieredzi šajā jautājumā. Sākotnēji uzrunātie puiši Artis un Jānis (14 un 15 gadus veci) pie skeitparka pēc paziņojuma, ka esmu no laikraksta, kļūst nedaudz nervozi un noliedz, ka kādreiz būtu pirkuši jebko no alkoholisko dzērienu plauktiem. Viņu paziņu lokā gan esot puiši, kas palūdzot ko tādu nopirkt garāmgājējiem, bet viņi paši esot iedzēruši tikai pa glāzei šampanieša vai alus svētkos kopā ar ģimeni. Artis gan reiz esot arī uzpīpējis no tēta nočieptu cigareti. 16 gadīgais Ritvars, kuru satieku Mīlestības graviņā, bravurīgi atzīst, ka pasākumu laikā gan smēķē, gan iedzer. – Man ir vecāki draugi, kas drīkst pirkt cigaretes un alkoholu. Viņi uzcienā arī mani, – veidu, kā tikt pie aizliegtajiem produktiem, atklāj Ritvars. Pie veikala „Jaunzemnieki" uzrunātajai draugu trijotnei Oskaram, Raivim un Tomam (visi 15 gadus veci) es uzticību neviešu, un uz maniem jautājumiem tiek sniegtas negribīgas atbildes. Izrādās, ka arī šī kompānija pa glāzei alkohola izdzer tikai Jāņos, Jaunajā gadā, u. c. svētkos. Tomēr viņi pazīstot pa kādam draugam, kas pa vakariem diedelē cigaretes vai alkoholiskos dzērienus. Esot arī tādi, kas skolas laikā pa starpbrīžiem ejot uzpīpēt. Anna (16) un Olga (17), ko satieku pie pasta ēkas, smejoties atzīst, ka, protams, tusiņos tiek lietots alkohols. Viņas parasti vienkārši izmēģinot veiksmi veikalos, jo ne visos kontrole ir liela. – Pārdevēja tikai paprasa: „Gadiņi ir?" – „Jā, ir". Dokumentus jau daudz kur nemaz nelūdz uzrādīt. Pēc tam arī zinām, kuros veikalos iedos alkoholu bez dokumentu prasīšanas, un kuros nē, – viņas brīvi atklāj. Gados jaunāki reizēm arī viņām palūdzot kaut ko nopirkt, un viņi pārsvarā lieto alkoholu skeitparkā, Mīlestības graviņā un citur. Pašām esot nelielas bailes tikt pieķertām, bet tas īpaši neattur no neatļautas alkohola iegādes un lietošanas.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 07.08.2007.
Autore: LAURA VOITIŅA