Sākoties rudens vīrusu sezonai, izskanot informācijai par jaunās gripas vīrusa draudiem, saprotamas ir bažas par veselības nostiprināšanu. Iegriezāmies dažās Madonas aptiekās, lai uzzinātu, kādus medikamentus cilvēki vairāk pērk, vai Rīgā saceltā ažiotāža un pircēju rindas aptiekās attiecas arī uz novadiem.
– Jā, par gripas vīrusu profilaksi dzirdēju, gribēju nopirkt kādas zāles, bet kaut kas ir ļoti dārgs, ap 20 latiem, ko nevaru atļauties. Kas atliek? C vitamīns, un dabiskais C jau ir ne tikai tabletēs un kapsulās, ir arī dzērvenēs, skābētos kāpostos, citronos, ķiplokos, lai netuvojas tuvāk par 2 metriem, kā viens ārsts izteicās televīzijas sižetā par ķiploku lomu cīņā ar jaunās (cūku) gripas vīrusu. Brīžiem liekas, ka ir sacelta liela ažiotāža, un tagad jau ir panākts tas, ka cilvēki pērk vairāk medikamentu. Arī es klausos ziņas, tā nav, ka ignorēju brīdinājumus un neko nedaru, lai sevi pasargātu. Jā, aizmirsās pajautāt par sejas maskām, – sacīja Priežu aptiekā sastaptā madoniete Antonija.
Uz vaicājumu par sejas maskām, ko var lietot, lai izvairītos no vīrusiem, uzturoties sabiedriskās vietās, SIA "Alīna Plus" Priežu aptiekas vadītāja, farmaceite Sarmīte Smilga atbildēja ar konstatējumu: – Kopš pirmās reizes, kā sejas maskas parādīja televīzijā, interese par tām tūlīt radās arī pie mums. Nekad neviens tādas maskas nebija prasījis, tagad – grib nopirkt, lai ir mājās, ja nu rodas vajadzība. Nav jau lieltirgotavās ko iepirkt, jo neviens nebija sagatavojies, ka būs tāds pieprasījums. Tagad ir sejas maskas ar ekrāniņiem, un jau tūlīt būs sagādātas arī parastās. Kad Rīgā kādai paziņai paprasīju, vai kāds ir redzēts staigājam ar masku, atbilde skanēja, ka nav. Kāds vīrietis, kas masku prasīja, bet mums vakar to pārdošanā nebija, atzinās, ka diez vai ar to staigātu, tikai gribētu nopirkt profilaksei. Nav tā, ka tagad sāktos mānija izpirkt kādas zāles. Kad prasa, ko lietot, piedāvāju imunitāti stiprinošus homeopātiskos līdzekļus, ehinācijas preparātus, vitamīnu kompleksus, C vitamīnu, aflubīnu un citus, lai katrs izvēlas pats.
– Man jau šķiet, ka tagad pie mums aktuālāks ir vēdera vīruss ar caureju un vemšanu, jo ļoti daudzi griežas pēc zālēm pret šiem simptomiem, – piebilda farmaceite.
Arī farmaceita asistente Ligita Purena atzina, ka interese beidzamajās dienās par gripas profilaktiskajiem līdzekļiem ir palielinājusies, bet vairāk – par imunitāti stiprinošiem medikamentiem.
– Imunitāti jau nevar vienā dienā nostiprināt. Ir jāievēro veselīgs dzīvesveids, jāēd vitamīniem bagāts uzturs, jāizvēlas fiziskās aktivitātes. Ja jau iedzīvotājus netracinātu ar satraucošām ziņām, tad droši vien būtu vieglāk. Cenšos neklausīties, bet atnāk cilvēki un visu TV ziņās dzirdēto pārstāsta, – konstatēja Sarmīte Smilga.
Mēness aptiekā jau ir sagatavots speciāls medikamentu saraksts, ar ko var iepazīties apmeklētāji. Kad jautāju, ko no visa lielā saraksta izvēlas pirmo, farmaceite Svetlana Beļakova atbildēja: – Tagad vajag stiprināt imunitāti, un to var, lietojot C vitamīnu, ehinācijas preparātus, piemēram, "Imunal", ir arī tabletes. Profilaksei pērk aflubīnu, prasa arī sejas maskas, bet tās tikai vēl atvedīs. Iesaku vairāk dzert zāļu tējas, un ir speciāli maisījumi pret gripu. Ja grib iepirkt kādas zāļu rezerves, nomierināšu – nav tā, ka aptiekā kaut kā nav, ir viss, tikai jāzina, ko lietot. Tāpēc jau arī ir jāsazinās ar ģimenes ārstu, ja ir kādas sūdzības.
Vaicāta par jaunās gripas draudiem, farmaceite sacīja: – Domāju, ka Madonā pagaidām nav šāda gadījuma, vairāk ir saaukstēšanās. Tāpēc ir jāstiprina imūnsistēma, jāievēro veselīgs dzīvesveids, jāuzturas svaigā gaisā, jādzer zāļu tējas.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto