Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Madonā saslimšana nav fiksēta

Redakcija

Autors • 12.11.2009.

Burtu lielums

Šobrīd Latvijā ar A/H1N1 vīrusu jeb „cūku" gripu inficēto cilvēku skaits tuvojas simtam, un slimība ir izraisījusi arī pirmo nāves gadījumu. Par laimi, Madonas novadā neviens saslimšanas gadījums ar „cūku" gripu nav reģistrēts.

Par to „Staru" informēja Madonas slimnīcas infekciju slimību nodaļas infektoloģe Marija Kucina un slimnīcas medicīniskā direktore, infektoloģe Astrīda Svilāne.

– Patlaban neviens saslimšanas gadījums nav fiksēts. Atrodamies tālu no maģistrālajiem ceļiem, kā arī nav lielas ļaužu masas un plašu publisku pasākumu, kas gripas vīrusam ļautu labāk izplatīties. No gripas neesam izmukuši nevienu gadu, taču ceram, ka „cūku" gripas pandēmija mūs nopietni neskars, – pastāstīja Astrīda Svilāne.
Viņa arī atzina, ka cilvēki šobrīd aktīvi sākuši potēties pret parasto gripu, jo arī šo vakcīnu sastāvā ir antivielas, kas ļauj izsargāties gan no parastās gripas, gan tās jaunā A/H1N1 paveida. Tieši „cūku" gripai paredzēto vakcīnu atceļošana uz Latviju gan vēl ir neskaidra. Pēc optimistiskajām prognozēm, tas varētu notikt pēc dažiem mēnešiem.

Astrīda Svilāne norādīja, ka „cūku" gripu no parastās gripas atšķirt bez analīžu veikšanas ir neiespējami, jo simptomi ir tādi paši.

– Augsta temperatūra, laušanas sajūta kaulos, aizlikts deguns, iesnas un galvassāpes – viss kā parastajai gripai. Cilvēkam ar šādiem simptomiem sākumā būtu jāizvairās no ģimenes ārsta apmeklējuma. Ja tā ir „cūku" gripa, tad, kontaktējoties ar cilvēkiem sabiedriskajā transportā vai ārsta uzgaidāmajā telpā, var aplipināt arī citus, jo infekcija izplatās pa gaisu. Vislabāk būtu izrunāties ar ģimenes ārstu pa tālruni vai arī izsaukt viņu uz mājām. Nebūtu vēlams slimniekam gripas infekciozajā periodā atrasties saskarsmē ar citiem cilvēkiem, – ievērot piesardzības pasākumus aicināja Madonas slimnīcas medicīniskā direktore.

Marija Kucina uzsvēra, ka, lai izvairītos no inficēšanās ar „cūku" gripu, iedzīvotājiem būtu jāievēro tie paši noteikumi, kas parastās gripas gadījumā, – jāizvairās apmeklēt masu pasākumus, jānostiprina imunitāte. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem, kas pēdējā laikā ir ceļojuši un sirgst ar elpceļu infekcijām.

– Nevajadzētu arī pārspīlēt. Diezin vai tagad visi sāksim staigāt ar sejas maskām. Arī maska, ja visu dienu tajā ir elpots, var kļūt par cēloni kādai slimībai, – piesargāties no gripas, taču darīt to saprātīgi mudināja Marija Kucina.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px