Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Stārķis noķerts, mājas atrastas

Redakcija

Autors • 07.11.2009.

Burtu lielums

Ilgajiem uztraukumiem un raizēm par pieradinātā stārķa likteni, kas kopš vasaras uzturējās veikala „Maxima" apkārtnē, nu ir pienācis laimīgs noslēgums – putns nedēļas sākumā aizceļoja uz jaunajām mājām Jumurdas pagasta privātajā medību saimniecībā „Viesakas".

Tā redakcijai telefoniski pastāstīja Pēteris Pinka, kas putnu tā uzturēšanās laikā Madonā bija pastāvīgi uzpasējis un barojis. Viņš, kā jau ierasts, svētdien stārķi vēl bija kārtīgi pabarojis un devies to darīt arī pirmdien, taču ierastajā vietā putns nav bijis atrodams. Ar dzīvesbiedri un dažiem kaimiņiem devušies uz pīļu dīķi aiz Madonas maizes ceptuves, kur stārķim paticis mitināties, taču arī tur tas nav atrasts. Pa ceļam uz mājām viņi sastapuši Madonas reģionālās vides pārvaldes darbinieku, kas pavēstījis – vides dienesta darbiniekiem putnu izdevies noķert un tas aizceļojis pie Guntas Cunskas uz „Viesakām".

– Pirmās divas dienas stārķis neēda, un bija vairākas versijas, kāpēc tas tā. Sākumā domāju – varbūt nobadināts, bet arī man zvanīja Pēteris no Madonas un apliecināja, ka stārķi barojuši ļoti daudzi. Varbūt vēl nebija apradis ar jauno mājvietu, bija nedaudz sabijies, jo dzirdēju, ka Madonas puišeļi tam bija metuši ar akmeņiem. Sākumā pats esot nācis klāt, bet vēlāk no visiem bijies. Sāku jau domāt, vai putna glābšana izdosies. Taču nu viss kārtībā, stārķītis mitinās siltā kūtiņā pie pārējiem putniem. Zinu, ka daudzi madonieši bija ieinteresēti stārķim atrast mājas, tomēr ir grūti putnam nodrošināt humānus apstākļus, ja iespējas nav tik lielas. Tā tomēr nav vista – stārķim nepieciešams savs stūrītis, arī ķēzās tas vairāk nekā parasta vista, –
pastāstīja Gunta Cunska. Kūtiņā stārķim kompāniju sastāda vismaz 80 putnu, tāpēc iesākumā tam arī nedaudz „jāpacīnās" par savu vietu. Gunta pieļauj, ka tas varētu būt par iemeslu stārķa mazākai apetītei. Taču rādās, ka dažu dienu laikā, kopš svētelis atrodas „Viesakās", viņš jau sācis iejusties un atkopties. Skumjas domas Guntu Cunsku gan pārņem, apzinoties, ka ne visi madonieši pret stārķi izturējušies labvēlīgi, kas licis putnam nedaudz zaudēt uzticību cilvēkiem.

Medību saimniecībā „Viesakas" ir plaša savvaļas dzīvnieku un putnu dažādība. Tur 500 ha apjomīgā briežu dārzā ganās Eiropas staltbrieži, dambrieži un mufloni, apkārtni iecienījuši arī citi savvaļas dzīvnieki un putni, gadās novērot pat pa kādai aizsargājamai sugai – jūras ērgli, melno stārķi, zaļo un melno dzilnu. Tāpat „Viesakas" ir ievērojamas ar to, ka tur atrodas viena no lielākajām fazānu un meža pīļu audzētavām Latvijā. Pēc apskates brīvā dabā iespējams ielūkoties arī medību un dabas vēsturē izveidotajā muzejā. Drīzumā „Stars" plāno apciemot gan stārķi, gan pārējos „Viesaku" iemītniekus, lai nodotu saimniecei siltus pateicības vārdus madoniešu vārdā, kas juta līdzi stārķa liktenim.

Autore: LAURA VOITIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px