Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš vakar gan televīzijā, gan presē uzsvēra: — Valsts valodas statusa nostiprināšana ir viena no manām prioritātēm, un pašreizējā situācija mani neapmierina.
Lai nostiprinātu valsts valodas statusu un veicinātu tās lietošanu, tikšot apvienota Naturalizācijas pārvalde (NP) un Valsts valodas centrs, veidojot spēcīgu iestādi, kurai ir pietiekami resursi un plašs reģionālais tīkls, lai šos uzdevumus varētu efektīvi īstenot.Naturalizācija turpināsies tiesību aktos noteiktajā kārtībā, un tās no-drošināšana būs viena no šīs iestādes funkcijām. Ministrs atzīst, ka atbalstu savam lēmumam jau saņēmis gan no NP, gan VVC vadības.
Lai īstenotu iestāžu apvienošanu, ir izveidota darba grupa, kuras uzdevums būs līdz septembrim izgatavot iestāžu apvienošanas koncepciju. Apvienotā iestāde darbu varētu uzsākt 2009. gada janvārī, bet līdz tam nepieciešami apjomīgi dažādu tiesību aktu grozījumi. Galvenais pamatojums pārmaiņām – VVC saņemot arvien vairāk iedzīvotāju sūdzības par valsts valodas nelietošanu, un apritē atrodoties milzīgs skaits viltotu valodas apliecību.
Pēdējo gadu statistika liecina, ka naturalizācijas tempi ir samazinājušies. Tie cilvēki, kas vēlējās iegūt Latvijas pilsonību, to ieguvuši, turklāt nepilsoņi ir ieguvuši tiesības brīvi ceļot Eiropas Savienības teritorijā, kas līdz šim bija pilsoņu privilēģija un motivācija nepilsoņiem iegūt pilsonību. Ministrs uzsver: – Naturalizācijas aktualitāte ir mazinājusies, taču nepieciešamība rūpēties par valsts valodu kļūst aizvien svarīgāka.
Autore: ASTRA ZAGORSKA