Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Nevienu skolu Madonas novadā neslēgs

Redakcija

Autors • 10.08.2009.

Nevienu skolu Madonas novadā neslēgs
Burtu lielums

Viens no jautājumiem, kas pēc novadu izveidošanas (galvenokārt ekonomiskās un finanšu krīzes dēļ, kura pārņēmusi visas nozares Latvijā) atrodas sabiedrības un plašsaziņas līdzekļu uzmanības lokā, ir – cik un kuras skolas valstī slēgs?

Tas ir jautājums, ko mums uzdod arī laikraksta „Stars" lasītāji. Pagājušajā nedēļā uz redakciju piezvanīja kāda triju bērnu māmiņa, kas bija nobažījusies un jau tagad, nevis tikai pēc 1. septembra, kā to laikraksta 30. jūlija numurā bija minējusi rajona izglītības pārvaldes vadītāja Veronika Caune, vēlējās zināt, kuras skolas tiks slēgtas. Mācību grāmatas un darba burtnīcas jau tagad esot jāpērk, daļa vecāku tās atbilstoši skolotāju ieteikumiem ir arī iegādājušies. Kas notiks, ja pēc 1. septembra atklāsies, ka konkrētā skola tiks slēgta – vai tās, ņemot vērā, ka vispārizglītojošās programmas mācību iestādēs tiek apgūtas, izmantojot dažādas mācību grāmatas un darba burtnīcas, būs jāpērk no jauna?

Izglītības ministrija, tai skaitā arī izglītības ministre Tatjana Koķe, ne reizi vien ir uzsvērusi, ka lēmums par skolu turpmāko pastāvēšanu atbilstoši skolēnu skaitam un atvēlētajam finansējumam būs jāpieņem pašvaldībām, tādējādi smago izvēli veiksmīgi uzveļot uz jaunievēlēto novadu deputātu pleciem.

Madonas novadā pārraudzīt izglītības jomu ir uzticēts Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniecei Daigai Elgai Ābolai. Viņu arī lūdzu plašāk komentēt šo situāciju un kliedēt vai arī apstiprināt „Stara" lasītājas bažas par iespējamo skolu slēgšanu jau šajā mācību gadā.

– Uz šo jautājumu es varu atbildēt pilnīgi precīzi un viennozīmīgi – neviena skola Madonas novadā šajā mācību gadā, kas sāksies 1. septembrī, slēgta netiks. Dienas kārtībā gan pavīdēja jautājums par Ļaudonas vidusskolas programmas slēgšanu, jo divus gadus pēc kārtas tur nebija izdevies nokomplektēt 10. klasi, bet arī tam ir rasts pozitīvs risinājums.

Vienā no Madonas novada pašvaldības domes izglītības komitejas sēdēm, piedaloties arī Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājai Ilzei Dreimanei un Ļaudonas vidusskolas direktorei Lidijai Kaufeldei, tika izanalizēta situācija un ņemts vērā, ka šogad vēlmi mācīties 10. klasē un iegūt vidējo izglītību Ļaudonas vidusskolā ir izteikuši jau 15 jaunieši. Izvērtējot arī ekonomiskos aspektus, piemēram, to, cik novada pašvaldībai izmaksātu šo skolēnu ceļa izdevumi uz citām vidusskolām, kā arī daudzas citas lietas (kaut vai to, ka skolas apsilde nekļūtu lētāka, izpaliekot vidusskolas klasei), secinājām, ka nav ekonomiska pamata slēgt vidusskolas mācību programmu šajā skolā. Arī paši ļaudonieši ir par to, lai tiktu saglabāta Ļaudonas vidusskola un viņu bērniem būtu iespēja apgūt vidējo izglītību savā dzīvesvietā arī nākamajos gados. Turklāt visas pazīmes liecina par to, ka mācīties gribētāji Ļaudonas vidusskolas 10. klasē būs arī pēc gada – tā domāt liek pietiekami lielais skolēnu skaits 9. klasē šajā skolā.

Tā ka šobrīd runa vairs nav ne par Ļaudonas vidusskolas reorganizāciju, ne par kādas citas skolas slēgšanu Madonas novadā.

Mums ir izdevies valsts mērķdotācijas, pedagogu darba likmes sabalansēt tā, lai visās Madonas novada skolās bērni šajā mācību gadā varētu mācīties dzīvesvietai tuvākajā skolā.

Visas skolas, kā jau teicu, uzsāks un šo mācību gadu arī noslēgs. Kā būs turpmāk, tas, pirmkārt (un galvenokārt), atkarīgs no bērnu skaita, skolas piepildījuma, jo pēc jaunās valsts programmas „Nauda seko skolēnam" ir ārkārtīgi grūti uzturēt mācību programmu apguvi visās tagadējās Madonas novada skolās, atvēlētā nauda nav tik liela, lai varētu finansēt visas pedagogu likmes visās skolās.

Madonas novadā tādas ir tikai dažas skolas, kas spētu finansiāli sevi nodrošināt, ja vērā tiktu ņemts tikai šis princips. Tās ir Madonas pilsētas 1. vidusskola, Madonas pilsētas 2. vidusskola, Madonas Valsts ģimnāzija, Madonas vakara un neklātienes vidusskola un Kalsnavas pamatskola.

Risinājums šajā mācību gadā lielā mērā tika rasts, pateicoties tieši šo skolu vadības izpratnei. Jau izglītības komitejas sēdē es skolu direktoriem teicu milzīgu paldies par šādu pieeju un to, ka neviens neiebilda pret līdzekļu pārdali, ņemot vērā visu Madonas novadā esošo skolu vajadzības. Būtībā līdzekļu pārdale notika pagastos esošajām pamatskolām par labu.

Skolotājiem šis būs ļoti smags gads, viņi to sagaida ar ļoti būtisku darba algas likmes samazinājumu, bet tai pašā laikā visi labi izprot situāciju un to, ka par spīti visām grūtībām ir jāsaglabā arī mazās lauku skolas pagastos, pats galvenais, lai šajos juku laikos zaudētāji nebūtu bērni – ne laukos, ne pilsētās – un tiktu nodrošināts finansējums mācību programmu apguvei visās Madonas novada skolās.

Kā būs tālākā nākotnē, patlaban ir grūti prognozēt. Iespējams, dažviet, kur skolēnu skaits ir krietni mazāks par simtu, būs jādomā par apvienoto skolu administrācijas veidošanu, lai skolēniem saglabātos skolu pieejamība viņu dzīvesvietā arī nākamajos gados. Ja būs nepieciešamība, izdevumi tiks samazināti pirmkārt uz administratīvo darbinieku rēķina, jo domāju, ka primārais ir saglabāt skolas. Un tā nav tikai mana, bet, uzdrošinos apgalvot, visas jaunievēlētās Madonas novada domes nostāja.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Foto no personiskā arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px