Pavisam drīz Barkavas pagastā tiks pabeigta Barkavas pamatskolas ēkas renovācija. Pēc šīm vasaras brīvdienām, kas skolā pagājušas, aktīvi strādājot, skolēniem visticamāk būs lielāks prieks iet uz sakopto un mūsdienīgo iestādi.
agājušajā gadā no Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) budžeta programmas „Atbalsts novadiem infrastruktūras attīstībai" Barkavas pagastam tika izmaksāta dotācija 200 000 Ls apmērā, no tās tad arī pašvaldība izlēma finansēt jau sen nepieciešamo pamatskolas renovāciju.
Barkavas pamatskolas direktora vietnieks administratīvi saimnieciskajā darbā Andris Morozs pastāstīja, ka renovācija bijusi patiešām vajadzīga: – Jau pirms Madonas novada reformas (pēc tās tika saņemta vienreizējā dotācija) bija skaidrs, ka jumts ir zem katras kritikas, ar siltuma nodrošināšanu bija pagrūti un arī logi jau bija savu laiku nokalpojuši. Daudz ko paši mēģinājām remontēt, taču bija pienācis laiks beidzot sakopt arī kādu lauku izglītības iestādi. Ceram un sagaidām, ka pēc skolas siltināšanas būs vieglāk ziemas sezonā nodrošināt klasēs siltumu. Iepriekš bija grūti sasniegt nepieciešamo temperatūru: ja uznāca lielāks sals, tad nemaz nevarēja uz skolu nākt, jo telpas izsala. Tagad mācību klasēs būs normāla temperatūra.
Pirms skolas renovācijas, kā laikā tiks siltināta fasāde, SIA „Barkavas komunālo pakalpojumu saimniecība" darbinieki piefiksēja enerģijas patēriņu no iepriekšējās apkures sezonas – vēlāk varēšot salīdzināt, kāds ietaupījums sanākot.
Finansējuma dažām iecerēm pietrūkst
Lai gan padarīts ir ļoti daudz un iecerēts bija tikpat, no dažām idejām tomēr nācās atteikties ierobežotā finansējuma dēļ. Andris Morozs turpināja: – Protams, gribētos, lai ir iespēja paveikt pēc iespējas vairāk, taču finansējumu lielāku nevaram dabūt. Tad nu daži darbiņi paliks priekšdienām. Nākotnē jāskatās, kāda veidosies situācija ar finansēm, cik daudz krīze būs mūs ietekmējusi. Pasūtītājiem, ja ir līdzekļi, šis ir ļoti izdevīgs brīdis būvniecībai, jo būvniecības materiāli salīdzinoši ir lētāki. Lielos vilcienos – no šī finansējuma tiks nosiltināta skolas fasāde, nomainīti logi un jumta segums.
Atbildīgais būvuzraugs Andris Garančs atklāja, ka vislielāko energoefektivitāti var panākt ar kompleksu un vienlaicīgu darbību: – Enerģijas patēriņš ir sarežģīts jautājums; optimālam rezultātam ir vienlaicīgi jāveic fasādes siltināšana, jāmaina logi, kas jau ir izdarīts, un jānosiltina viss jumts, kas finanšu dēļ netika darīts. Jumtu nosiltināja tikai ēdināšanas blokam, lai tur nodrošinātu higiēniskās prasības. Pārējais jumta segums tika nomainīts. Tāpat ir jārekonstruē visa siltumapgādes sistēma, lai ēkā viss labi funkcionētu. Te bija domāts tikai siltuma mezgls un radiatori, pārējo kopīgo sistēmu nav doma mainīt. Protams, energoefektivitāte šai skolai būs krietni augstāka, prognozēju, ka ap kādiem 30 procentiem. Tas ir tāds kā pamata ieguldījums, jo pārējos darbus var paveikt pakāpeniski.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 25.07.2009.
Autors: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto