2009. gads ir nozīmīgs Cesvaines vidusskolai: 15. septembris ir tās 90. dzimšanas diena. Tā kā skola 85 gadus atradās Cesvaines pilī, gribas svētku gadā atcerēties tos cilvēkus (gan kalpotājus, gan pedagogus, gan skolēnus), kas tajā mituši, kas no tās torņiem smēluši spēku tālākam lidojumam.
Šoreiz – par 1961. gada absolventi Andu Līci, savējo, un viņas meitu Elīnu Līci, kurām 2008. gada nogalē iznāca pirmais dzejas kopkrājums "Tik tuvu pie…". Māsu Ilvas un Sanitas Ozolu salonā "Divi torņi" notika grāmatas atvēršanas svētki.
No kultūrvērtību vēstures
Dzejas mīļotājiem Cesvainē iespēja iepazīt dzejnieces – māti Andu Līci un meitu Elīnu Līci – radošā kopdarbībā pirmoreiz bija iespēja 2002. gadā, kad abu lasījumus paspilgtināja Elīnas pašas komponēto dzeju dziedājums ģitāras pavadībā. Šoreiz Elīna Līce ģitāru bija atstājusi mājās, savā Jūrmalas dzīvoklī. Žēl, protams. Taču tas gaišais starojums, kas plūda no abām dzejradēm, patiesi saviļņoja klātesošos un tikšanās mirkli pagarināja, iemūžināja jauki jo jauki.
Anda Līce, savējā Cesvainē, izteica prieka pilnu pateicību par iespēju tikties īpašā vietā – vecā pils alus brūža mūra ēkā, ko par kultūras atdzīvināšanas saliņu pirms dažiem gadiem mēģināja pārvērst entuziaste Gundega Zaķe, atverot mūzikas klubu "Flīģelis". Pēdējos novada svētkos (2003) te notika literārā kafejnīca "Pie kamīna" ar vairāku novada rakstnieku (A. Līce, E. Sniedze, Z. Bekmanis, A. Kalneja, Dz. Grīsleja, G. Graudupe) līdzdalību. Tagad kultūras tradīcija atdzīvojusies, mainījies vien nosaukums – "Divi torņi", kas ir māsu Ozolu lolojums. A. Līce sacīja: "Vieta ievirza, noskaņo, uzskaņo, iesilda, sajūsmina, pieklusina… Pirmoreiz te ienākot, es iesaucos: o, te vēlos atvērt savu grāmatu. Nu tas notiek. Par to paldies gan salona saimniecēm, gan Vēsmai Norai, Cesvaines bibliotēkas vadītājai."
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 26.02.2009.
Autore: ILGA HOLSTE
GUNAS GRAUDIŅAS foto