Rudenī jau informējām par Lielās talkas izsludināto pagalmu labiekārtošanas konkursu. Tajā, balstoties uz māju iedzīvotāju pieteikumu un gatavību nepieciešamo darbu veikšanā iesaistīties arī pašiem, ir uzvarējuši pieci pretendenti, tai skaitā arī Gaujas ielas 24, Veidenbauma ielas 16 un 18, Rūpniecības ielas 18b, 18c un 18d Madonā kopīgais pagalms.
Madonas pagalma pieteikumu konkursam iesūtīja Gundars Trops, tajā uzsverot: – Pagalms ir plašs, bet tam nav savas koncepcijas, apzaļumošana veidota nepārdomāti, bērnu laukums ir neorganizēts, ar nolietotiem, maz saglabātiem labiekārtojuma elementiem. Pietrūkst vietas vieglo automašīnu novietošanai. Gājēju celiņi ir ar izdrupušu betona plākšņu segumu. Lai risinātu automašīnu novietošanas iespējas, šobrīd pie trim daudzdzīvokļu mājām – 70 dzīvokļu mājas Gaujas ielā 24, 28 dzīvokļu mājas Veidenbauma ielā 18 un 56 dzīvokļu mājas Veidenbauma ielā 16 – ar pašu māju iedzīvotāju iniciatīvu, iespējām un resursiem tiek izbūvēti betona bruģa seguma iekškvartāla ceļa paplašinājumi, daļēji tiek atjaunoti gājēju celiņi ar bruģa segumu. Mēs vēlētos veidot daudzfunkcionālu, pievilcīgu, sakoptu pagalmu, kur būtu, ko darīt dažāda vecuma bērniem, kur vieta atrastos arī pensionāriem un bērnu vecākiem. Pagalmu vajadzētu funkcionāli sadalīt. Ņemot vērā gājēju iedibinātos iešanas virzienus, vajadzētu izbūvēt gājēju celiņus. Lai radītu interesantāku vidi, labiekārtojot pagalmu, varētu, izmantojot esošo reljefu, veidot pārdomātu un atbilstošu apzaļumošanu, bērniem – drošu un no braucošām automašīnām norobežotu rotaļu laukumu. Lielu daļu darāmā pagalma labiekārtošanā var veikt paši māju iedzīvotāji talku veidā. Daudzi iedzīvotāji (tika savākti 129 paraksti), īpaši tie, kuriem ir bērni, tam ir piekrituši un ir gatavi piedalīties talkās. Sakopta vide veido attieksmi. Ja labiekārtošanas darbos būs iesaistīti paši iedzīvotāji, arī bērni, paveiktais, jādomā, netiks postīts un cerētais rezultāts būs.
Iespējai veidot redzējumu pagalmiem pieteicās vairāk nekā 50 studentu, kas tika sadalīti piecās grupās darbam piecos uzvarējušajos pagalmos – Rīgā, Priekules novada Kalētu ciematā, Jelgavā, Ciblas novada Felicianovas ciematā un Madonā. Pēc tam sekoja ilgstošs darbs pie pagalmu vīziju gala izstrādes, un nu – 25. februārī – Madonas pagalmam piesaistītā studentu grupa ieradās pilsētā, lai iepazīstinātu šo māju iedzīvotājus ar izstrādāto projektu.
Kā pastāstīja Lielās talkas pagalmu labiekārtošanas programmas vadītāja Andra Miklucāne, Madonas pagalma studentu grupā darbojas Dace Andžāne, Guna Poga, Daina Roga, Ieva Renkvica, Ieva Kraukle, Krists Legzdiņš, Oskars Vāvere, Mārcis Kalniņš, Anna Semjonova, un jauniešu mentore ir Gita Gāgane.
– Studenti jau rudens beigās brauca iepazīties ar situāciju pagalmā, apzināja vajadzības, runājās ar iedzīvotājiem un savas idejas pagalma labiekārtošanai apvienoja vīzijā. Tā sestdien tika prezentēta iedzīvotājiem. Ir zināms, ka pagalmu apzaļumošanu sponsorēs „Latvijas valsts meži", savukārt pārējie atbalstītāji un sponsori šobrīd nodrošinājuši 1000 latu finansējumu dažādu materiālu iegādei katram no pagalmiem. Gatavību iespēju robežās palīdzēt ieteica arī Madonas novada pašvaldība. Taču vēl turpinām sarunas ar sponsoriem. Jāatgādina, ka konkursa galvenā doma bija, lai iedzīvotāji visupirms gribētu pārmaiņas savā daudzdzīvokļu mājas pagalmā un reizē būtu gatavi arī paši iesaistīties labiekārtošanā ar darbu, idejām, radu, draugu iesaistīšanu un tamlīdzīgi, – norādīja Andra Miklucāne.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.02.2012.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto