Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

10. novembrī – Mārtiņdiena

Redakcija

Autors • 06.11.2014.

10. novembrī – Mārtiņdiena
Burtu lielums

Esmu saikavietis no matu galiņiem līdz papēžiem. Piedzimu 1941. gadā "Jaunpauniņos", Saikavā esmu uzaudzis, vienmēr pēc ceļošanas atgriezies, – atzīst MĀRTIŅS ŠULMANIS, kam 10. novembrī ir dubulti svētki – gan vārda, gan dzimšanas diena.

Viņš atklāj, ka vārdu Mārtiņš ielikusi māte, un tas jau bijis izvēlēts pirms viņa nākšanas pasaulē, vien dzimšanas diena iekritusi tieši Mārtiņos. Ģimenē viņš ir vienīgais, turklāt mātes uzvārdā, bet, ja būtu tēva uzvārds – tad par vienu Ozoliņu būtu vairāk. Mācījies Kalna septiņgadīgajā skolā, pēc tam iestājies Ļaudonas vidusskolā (ceļu uz skolu un atpakaļ mērojis kājām), visbeidzot vidusskolu pabeidzis Madonā. Pēc dienesta armijā vēl mācījies Viļānos elektriķu tehnikumā. Kadru trūkuma dēļ ar vidējo izglītību un elektriķa specialitāti pieņemts darbā toreizējā Madonas milicijas dežūrdaļā. Milicijā nostrādājis līdz izdienas pensijai. – Pirmais uzzināju, kur kāds ir apzagts vai kur izcēlies kautiņš, esmu skrējis uz slimnīcas mežiņu, naktī dežurējis, lai noķertu mopēda zagli. Sākumā bija grūti pierast pie formastērpa, nevarēju pierast runāt pa telefonu, tāpēc gāju pie cilvēkiem kājām, taču dežūrdaļā pa telefonu bija daudz jārunā.
Mārtiņš Šulmanis pie lielākajām dzīves dāvanām min dēlu Māri, četrus mazbērnus, meitu Elīnu. Viņam ir daudz vaļasprieku, viens no tiem – rakstīšana (30 gadu ir "Stara" ārštata autors). Ar sportu sācis aktīvi nodarboties pēc armijas, spēlējis volejbolu, basketbolu rajona izlasē, skrējis un soļojis, joprojām spēlē dambreti (iesāka Kalna skolā), zolīti, piedalās sacensībās. Soļošana jau sākusies ar 20 km iešanu kājām uz Ļaudonas vidusskolu. Mārtiņš ik gadu izvirza mērķi – gadā noiet kājām 4000 km. Līdz 4. novembrim jau ir nosoļoti 3400 km. Viņš smej, ka jau trīsreiz apgājis apkārt zemeslodei. Mārtiņš Šulmanis ir arī dedzīgs pašdarbnieks, saskaitījis, ka pavisam dejojis 10 deju kolektīvos, bet, ja skaita arī tos, kur atgriezies, sanāk 17 kolektīvu. Kaut gan mūzikas skolā nav gājis, ir bijis kāzu muzikants, arī kluba vadītājs Saikavā. Šobrīd viņš dzied vīru korī "Gaiziņš", Madonas kultūras nama senioru korī "Mantojums", ir Sarkaņu pagasta tautas nama vecākās paaudzes deju kolektīva "Senči" dalībnieks. Mājās kaziņu nereti izslauc kaimiņiene, bet kaķenei tiek atstāta barība.
Kā jau sabiedriskam cilvēkam Mārtiņam Šulmanim svētki vienmēr paiet ne jau mājās, šogad Mārtiņdienu sanāks atzīmēt kora mēģinājumā. Skaistākās svinības pats sev sarīkojis 70 gadu jubilejā, kad kultūras namā viņu sveica pussimt viesu.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px