Baumo, ka pavisam drīz olas kļūs dārgākas, ka jau uz Lieldienām par vienu olu maksāsim dubultā. Varbūt varat noskaidrot, vai tās ir tikai runas bez pamata, vai arī olu cena patiešām dubultosies?
Ar šādu vaicājumu redakcijā griezās A. Kārkliņš.
Lai rastu atbildi uz šo jautājumu, vispirms griezos AS "Madona". Uzņēmuma valdes loceklis Genādijs Jeršovs sacīja: – Kopš AS "‘Madona" ietilpst "Balticovo" koncernā, cenu politiku veido "Balticovo". Ja reiz esam vienā grupā, tad arī cenas mums ir vienas. Tas, ka olu cena var palielināties, nav noslēpums.
AS "Balticovo" valdes priekšsēdētājs Arnis Veinbergs komentēja: – Katru dienu redzam, ka degvielas cena palielinās par 1 santīmu litrā, ka viss paliek dārgāks. Vēl viens faktors – vairs nevar ražot olas ar tām iekārtām, kas neatbilst vistu labturības noteikumiem. Līdz ar to nomaiņu ir jāsamazina putnu daudzums, ražošanas izmaksas sadalās uz mazāku putnu daudzumu. Iestājoties ES 2006. gada 1. maijā, visi apstiprinājām, ka pieņemam likumdošanu, bet šodien par to maksājam. Tendence ir tāda, ka ar aprīli olas maksās dārgāk. Protams, daudz kas ir atkarīgs no lielveikalu darbības – kādi ir uzcenojumi vai atlaides.
Kad vaicāju AS "Madona" tirdzniecības direktorei Kristīnei Leimanei par olu cenu, viņa minēja, ka cena jau ir mainījusies uz augšu, bet vēl ne tik ievērojami, kā tas sagaidāms no 1. aprīļa. Piemēram, patlaban kioskā M kategorijas 10 olas maksā Ls 0,86, bet aprīlī cena būs vēl lielāka.
– Tas nav nekāds untums, bet lietu sakritība, – skaidroja speciāliste.
– Olu cena divus beidzamos gadus bija salīdzinoši zema, jo Eiropā bija olu pārprodukcija. Kopš 2012. gada, stājoties spēkā ES labturības noteikumiem vistu fermām, aizliegumam dējējvistu turēšanai neatbilstīgos būros, ar 1. janvāri ES Tirdzniecības regula aizliedz sprostos turēto vistu olu pārdošanu, ja turēšanas apstākļi neatbilst prasībām. Līdz ar to Eiropā vistu fermu, kas atbilst ES direktīvām, skaits ir samazinājies. Olu pietrūkst gan Polijā, gan Lietuvā un Igaunijā, tātad nekāda lētāku importa olu ieplūšana Latvijas tirgū nav gaidāma, līdz ar to palielinās olu vērtība.
AS "Madona" strādā divas fermas, bet divas tiek modernizētas. Latvijā trīs olu ražošanas uzņēmumi kopš 1. janvāra olas vairs nevar realizēt tirdzniecībā. Lai modernizētu vistu fermas, ir jāiegulda lieli līdzekļi.
Autore: IVETA ŠMUGĀ