– Jau ziemā saskāros ar to, ka mana automašīna bija apgānīta ar uzrakstiem. Sākotnēji domāju, ka kāds pajokojis, un, tā kā man arī ar humora izjūtu viss ir kārtībā, nelikos traucēta un nedaudz kaitinošos uzrakstus nomazgāju. Taču nu jau atkal auto ir cietis no neprofesionālā jokdara uzmācības, un šoreiz esmu sašutusi. Tā kā šim auto ikdienā ir jāpieredz dažādi ceļi, nedēļas nogalē tas bija nedaudz noputējis, un kāds atkal bija pamanījies uzrakstīt „Iemācies auto novietot citur!", – neizpratni par to, kāpēc Madonā, Kalēju ielas stāvvietā, kāds izvēlējies viņas mašīnu par „mērķi", pauda mūsu lasītāja.
Auto šoferīte skaidroja radušos situāciju: – Jāpiemin, ka vienmēr auto atstāju stāvvietas tālākajā stūrī, lai netraucētu regulārajiem auto novietotājiem, jo šo stāvvietu izmantoju tikai nedēļas nogalē. Par savu braukšanas manieri esmu pārliecināta, un neesmu nekāda iesācēja arī auto noparkošanā, tāpēc uzdrukātā teksta saturs bija nevietā. Bet lielākā sāpe ir par to, ka rakstītājs neizprot – uz noputējuša auto uzraksts ar piespiestu pirkstu rada skrāpējumus. Vēlētos pabrīdināt bezrūpīgo rakstītāju ar laikraksta starpniecību – katra auto pulēšana ar vasku maksā krietnu naudas summu, ko, iespējams, nāksies segt pašam nodarītājam. Auto pirms nepilna gada tika pilnībā pārkrāsots, līdz ar to katra skrambiņa ir pamanāma. Ja nekas cits nelīdzēs, katru reizi, atstājot auto šajā stāvvietā, tas tiks aprīkots ar videonovērošanu, lai ļaundari varētu skatīt sejā un piedzīt radušos zaudējumus.
Pieļaujot, ka uzrakstus atstājis kāds no Veidenbauma 8 mājas iedzīvotājiem, kas uzskata šo stāvvietu par paredzētu tikai savai mājai, Rūpniecības ielas 20 iedzīvotāja vēlējās noskaidrot šāda pieļāvuma pamatotību: – Kur tad drīkst novietot auto, ja reiz kādam tik ļoti netīk, ka tas stāv Kalēju ielas stāvvietā? Vai šī stāvvieta paredzēta tikai šīs mājas iedzīvotājiem? Ja tā, kāpēc nav uzstādīta atbilstoša zīme? Rūpniecības ielas 20 ēkā, kur dzīvoju arī es, tomēr atrodas gan doktorāti, gan veikals „Līdaciņa", gan Priežu aptieka, kuru klienti nereti savus auto arī atstāj šajā stāvvietā, tāpat šo stāvvietu iecienījuši citi pilsētnieki.
Atbildes sniedza Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris: – Šī stāvvieta nav privāta, to izbūvējusi pašvaldība (un tā atrodas uz pašvaldības zemes) sakarā ar to, ka Rūpniecības 20 ēkā atrodas doktorāti. Līdz ar to stāvvieta ir publiska un paredzēta ikvienam, kam nepieciešams novietot savu auto stāvēšanai. Nekur arī nav atrunāts, ka šī stāvvieta būtu domāta Veidenbauma 8 mājas iedzīvotājiem tikai tāpēc, ka stāvvieta atrodas mājai tieši pretī. Ne šobrīd, ne arī nākotnē zīmes par to, kam atļauts tur novietot auto, netiks uzstādītas. Ja skatāmies situāciju kopumā, Madonā praktiski nekur nav privāto stāvvietu pie daudzdzīvokļu mājām. Pašvaldība iedzīvotājiem vienmēr bijusi pretimnākoša, stāvvietas izbūvējot par saviem līdzekļiem. Ja nu tomēr ir kāda māja, kur iedzīvotāji ir vienojušies un par savu naudu stāvvietu izbūvējuši uz mājas zemes, tad viņiem ir tiesības kopīgi noteikt, ka auto stāvvietā var novietot tikai viņi. Taču, pat ja kādas daudzdzīvokļu mājas pagalmā ir uzlikta kāda lieguma zīme, bet stāvvieta ir pašvaldības izbūvēta, tas nav īsti likumīgi. Līdz ar to, ja vien ceļa zīmes un ceļu satiksmes noteikumi to atļauj, Madonā mašīnas var brīvi novietot stāvēšanai tam paredzētajās vietās.
Jāsecina, ka savu pretenziju celšanai „jokdaris" izvēlējies ne tikai nelikumīgu, bet arī neētisku veidu. Ja reiz traucē kāda autovadītāja rīcība, būtu jābūt arī drosmei savu viedokli pamatot aci pret aci vai vismaz vēstījumu atstāt uzrakstītu uz lapiņas un aizliktu aiz loga tīrītāja, nevis jābojā svešs īpašums.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto