Eiropas Parlaments aizvakar atbalstīja pazeminātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanu sabiedriskās ēdināšanas un restorānu pakalpojumiem, mājokļu un kulta celtņu atjaunošanas un remonta darbiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, bērnu, vecu cilvēku, slimnieku vai invalīdu mājas aprūpes pakalpojumiem, kā arī audio grāmatām, bērnu auto sēdekļiem un bērnu autiņiem.
Viedokli, vai arī Latvijai nevajadzētu pazemināt PVN likmes, lūdzu izteikt Liezēres un Barkavas pašvaldību vadītājus Jāni Sirmo un Staņislavu Smelteru.
Viss notiek otrādi
– Tas ir pozitīvi vērtējams Eiropas Parlamenta lēmums. Diemžēl Latvijā daudz kas tiek darīts pretēji. Piemēram, šogad pretēji Eiropas ekonomiskās stabilizācijas plāna rekomendācijām Latvijas valdība būtiski paaugstinājusi PVN likmes, kas, protams, nevar neatsaukties uz iedzīvotāju dzīves līmeni. Šādu attieksmi ir grūti izskaidrot, jo samazinātas PVN likmes piemērošana pakalpojumiem un precēm Latvijā varbūt ir pat aktuālāka nekā citās ES dalībvalstīs, – uzsver Jānis Sirmais. – Tie varētu būt medikamenti, pārtikas preces, komunālie pakalpojumi, grāmatas. ES jau tomēr domā, kā mazināt ekonomiskās krīzes ietekmi, bet diemžēl tā nenotiek pie mums, Latvijā. Eiropa rosina piemērot samazināto PVN likmi, bet Latvijā viss notiek otrādi. Varbūt tas ir tāpēc, ka mums pie varas ir plaša profila speciālisti-politiķi, kas uzskata, ka var darboties dažādās jomās. Nekur citur pasaulē tā nav.
Nav divu domu
– Tā ir apsveicama iniciatīva, un Latvijai vajadzētu izmantot iespēju piemērot samazināto PVN likmi vismaz Eiropas Parlamentā atbalstītajām precēm un pakalpojumiem, bet daudzi iedzīvotāji Latvijā ļoti izjūt pārtikas preču sadārdzinājumu. Ne jau velti lielveikalos ir samazinājies pircēju skaits. Ne aiz labas dzīves auto stāvlaukumi pilsētās tagad ir pustukši, – atzīmē Staņislavs Smelters. – Latvijā būtiski ir palielinājies arī komunālo maksājumu slogs, it īpaši attiecībā uz siltumenerģiju. Centralizētā siltumapgāde jau tāpat nav lēta, bet, ja tai piemēro lielāku PVN likmi, paaugstinot to no 5% uz 10%, tās pakalpojumi kļūst vēl dārgāki. Jau tagad daži par centralizēti saņemto siltumu ir spiesti samaksāt gandrīz pusi no algas vai pat visu pensiju. Lai iedzīvotājiem samazinātu komunālo maksājumu slogu, siltumenerģijai vajadzētu piemērot vismazāko iespējamo PVN likmi, t. i., 5%. Tur nav divu domu!
Autore: ŽEŅA KOZLOVA