Pēc Latvijas Mākslas akadēmijas interjera un iekārtas nodaļas absolvēšanas (1975. gadā) no 1977. līdz 1986. gadam interjeriste un grafiķe Mārīte Kluša dzīvoja Madonā un strādāja bērnu mākslas skolā.
Viņas aktivitāte skāra arī vietējo komunālo uzņēmumu kombinātu un dekoratīvās mākslas kombinātu, kur māksliniece bija ārštata autore no 1976. līdz 1993. gadam.
Nu jau 23 gadus Mārīte Kluša dzīvo un strādā Ventspilī.
– No Madonas aizbraucu 1986. gadā: vīram Ventspilī bija prestižs darbs, skaidrs, ka bija jāiet uz turieni, – tiekoties ar „Stara" žurnālisti, stāsta māksliniece. – Madonas darbnīca bija jāpamet, un toreiz neviens vēl nezināja, ka mākslinieku darbnīcas Madonā vispār likvidēs (kad uzzināju, ai, kā nosāpēja sirds). Ventspilī darbnīcas tobrīd cēla, un arī man to piešķīra, bet laiki mainījās, dzīvojam privātmājā (nopirkām graustu, izremontējām), darbojos tur. Strādāju tikai ar tušas zīmējumu, ofseta spiede man nav vajadzīga. Starp citu, februāra sākumā iestājos Grafikas kamerā, kur ir litogrāfijas un oforta darbnīca, bet ar noteikumu, ka spiedi neizmantošu, lai tikai varu piedalīties viņu projektu izstādēs. Grafikas kamera organizē papildu izstādes (Cēsu Izstāžu namā būs izstāde „Medības", pašlaik ir pašportreti), tā man ir vēl viena iespēja parādīt darbus.
Kopš 1991. gada Mārīte Kluša ir tēlotājas mākslas studijas vadītāja Ventspils skolēnu jaunrades namā. Tur viņa strādā ar interesentiem, gatavo jauniešus augstskolai (pie studijas vadītājas nāk topošie arhitekti, dizaineri, Mākslas akadēmijas studenti). – Visi, kas gribējuši studēt, ir tikuši arī tālāk, – atzīst māksliniece. – Katru gadu augstskolā iestājas ap 10 manējo, esmu jau dzirdējusi sakām, ka ražoju viņus (smejas).
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 17.02.2009.
Autore: INESE ELSIŅA
AUTORES foto