Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Par grozījumiem Izglītības sistēmā.

Redakcija

Autors • 14.02.2009.

Burtu lielums

Lai paaugstinātu vispārējās izglītības kvalitātes līmeni un vairotu skolēnu atbildību, Izglītības un zinātnes ministrija sagatavojusi grozījumus noteikumos, kas paredz, ka ar nākamo mācību gadu vidusskolas 10. un 11. klašu jaunieši tiks pārcelti nākamajā klasē tikai ar sekmīgām atzīmēm.

Viedokli, kā vērtē iecerētās izmaiņas, lūdzu izteikt Varakļānu pagasta padomes priekšsēdētāju Jāni Bārbalu un Madonas pilsētas domes speciālisti izglītības un ārējo sakaru jautājumos Solvitu Seržāni.

Tas ir pašsaprotami

– Tad, kad mēs mācījāmies, tas bija pats par sevi saprotams. Tikai ar sekmīgām atzīmēm skolēni tika pārcelti ne vien vidusskolas, bet arī pamatskolas klasēs. Droši vien pašreiz spēkā esošie normatīvie akti, kas pieļauj skolēnu pārcelšanu nākamajā klasē ar nesekmīgām atzīmēm, nav loģiski. Kāda jēga ir vidusskolas izglītībai, ja, piemēram, skolēns ir nesekmīgs matemātikā un dzimtajā valodā? – retoriski vaicā Jānis Bārbals. – Ja kāds veselības stāvokļa vai citu objektīvu apstākļu dēļ nav spējīgs apgūt vispārējo izglītības programmu, viņam jāmācās pēc speciālas programmas. Protams, sekmju līmenis var būt atšķirīgs, jo vieniem labāk padodas humanitārās zinības, citiem – eksaktie mācību priekšmeti, bet, ja labu atzīmju nav gandrīz nevienā mācību priekšmetā, kāpēc tērēt līdzekļus un laiku? Vidusskolu beidzot, kaut kas tomēr būtu jāzina. Tā ka līdzšinējā kārtība, pieļaujot nesekmīgu skolēnu tālākizglītošanos vidusskolās, ir galīgi garām.

Vidusskolā – viennozīmīgi

– Es atbalstu šādus grozījumus un varu vienīgi piebilst, ka tas ir novēloti, jo, kad džins ir izlaists no pudeles, ielikt to atkal rāmjos ir grūti. Katrā ziņā parādīt šādu iniciatīvu IZM varēja jau sen, it sevišķi attiecībā uz vidusskolu. Varbūt kādi izņēmumi vēl būtu pieļaujami pamatskolas klasēs, bet tad katrs šāds gadījums būtu jāizvērtē atsevišķi vai arī normatīvajos aktos jāprecizē, kādos gadījumos ir pieļaujama skolēnu pārcelšana nākamajā klasē ar nesekmīgu atzīmi, – uzsver Solvita Seržāne. – Savukārt, ja bērns ir spējīgs un vienkārši nemācās savas neapzinības dēļ, tas tomēr nav nopietni, ja viņam tiek dota iespēja tālāk izglītoties, neraugoties uz neapmierinošo vērtējumu kādā no mācību priekšmetiem. Vidusskolas klasēs viennozīmīgi vajadzētu izvirzīt prasību skolēniem būt sekmīgiem visos mācību priekšmetos un ar nesekmīgām atzīmēm nākamajā klasē vairs nepārcelt, jo jaunieši šajā vecumā jau var izvēlēties apgūt kādu arodu atbilstoši savām spējām. Vidusskolā taču nav jāmācās obligāti.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px