Notikusi avārija. Cietušo nav, ja neņem vērā sadauzīto auto. Ko darīt? Protams, pirmā doma – jāizsauc ceļu policija. Tā jau visu zinās. Vai ir citi varianti?
Uz šo jautājumu atbildi lūdzu AAS „Baltikums" Madonas klientu apkalpošanas nodaļas vadītājai Inesei Losevai.
– Jau kādu laiku Latvijā ir ieviesta tāda laba lieta kā saskaņotais paziņojums. Par to daudz ir runāts un rakstīts, bet mēģināšu īsumā izstāstīt, kādā gadījumā un kā tad īsti ir jāaizpilda saskaņotais paziņojums. Nu jau vairāk nekā četrus gadus autovadītāji var izmantot ar likumu piešķirtās priekšrocības un ceļu satiksmes negadījuma vietā aizpildīt saskaņoto paziņojumu par ceļu satiksmes negadījumu, neziņojot par to ceļu policijai. Lai cilvēki zinātu, kā rīkoties negadījuma brīdī un ko darīt pēc tam, saskaņotā paziņojuma veidlapas otrā pusē publicēta informācija, tādējādi palīdzot autovadītājiem rīkoties atbilstoši likumam un noteikumiem. Paziņojuma aizpildīšana ir vienkārša – transportlīdzekļu vadītājiem notikuma vietā jāaizpilda veidlapa, kurā abas puses apliecina negadījuma norises apstākļus, faktus un shēmu. Nesaukt ceļu policiju, tā vietā aizpildīt saskaņoto paziņojumu un pēc tā parakstīšanas atstāt negadījuma vietu paredz Ceļu satiksmes noteikumu 51. punkts. Ja ceļu satiksmes negadījumā nav cietuši cilvēki, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī transportlīdzekļiem nav radušies bojājumi, kuru dēļ tie nevar vai tiem aizliegts braukt, transportlīdzekļa vadītājs pirmkārt nekavējoties apstājas un paliek negadījuma vietā, iededz avārijas gaismas signalizāciju un uzstāda avārijas zīmi. Ja tas nav iespējams, tad citādā veidā brīdina pārējos ceļu satiksmes dalībniekus par ceļu satiksmes negadījumu. Otrkārt, vienojas ar otra ceļu satiksmes negadījumā iesaistītā transportlīdzekļa vadītāju par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem, aizpilda saskaņoto paziņojumu un, neziņojot policijai par negadījumu, atstāj negadījuma vietu. Turklāt, aizpildot saskaņoto paziņojumu, ieguvēji ir paši negadījumā iesaistītie autovadītāji, jo vainīgajam netiek piespriesti soda punkti par pārkāpumiem, bet cietušajam paātrinās apdrošināšanas atlīdzības saņemšana, jo nav nepieciešama papildu informācijas pieprasīšana no ceļu policijas par vainīgo personu. Ja negadījumā iesaistītie nespēj vienoties vai kāds ir alkohola reibumā, tad gan jāizsauc policija.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 12.02.2009.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ