Šodien uz Turaidu ar „Latvijas Pasta" mašīnām ceļo Latvijas iedzīvotāju sarūpētie ziedi no visām Latvijas malām un attālākajiem mūsu valsts nostūriem, lai Dainu kalnā izveidotu ziedu sauli un tik mīļā un neparastā veidā pateiktos mūsu Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai par viņas veikumu astoņos prezidentūras gados.
Jā, tik neparastu pateicības akciju, iesaistot 900 pasta nodaļu, Latvijā rīko domubiedru grupa, visā valstī pazīstami mākslinieki, paverot lielisku iespēju mums visiem paveikt to, ko 21. jūnijā, kad Vaira Vīķe-Freiberga pēdējo reizi kā Valsts prezidente uzrunāja parlamentāriešus plenārsēdē, aizmirstot pasniegt viņai ziedus, neizdarīja Saeima. Var piekrist vai nepiekrist prezidentes uzskatiem vienā vai otrā jautājumā (kaut vai attiecībā uz Abreni), bet nevar noliegt to, ko viņa savas prezidentūras laikā, nesot Latvijas vārdu pasaulē, ir paveikusi. Ne velti tagad par šo nesmukumu neērti jūtas arī paši Saeimas deputāti.
Tiesa, Vaira Vīķe-Freiberga jau nav pirmā, kam pilnvaru termiņa beigās netiek pasniegti ziedi. Tie izpalika arī Einaram Repšem, kad viņš nolēma iesaistīties politikā un atstāja Latvijas Bankas prezidenta posteni. Tāpat Aivars Endziņš jaunā Valsts prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā teica ko līdzīgu, proti, ka arī viņam pēc 10 Satversmes tiesas priekšsēdētāja amatā pavadītajiem gadiem oficiāli paldies tā arī neviens nepasacīja.
Kas tas ir – politiskās kultūras trūkums vai jaunas tradīcijas rašanās? Būs patiešām žēl, ja tiks iedibināta šāda tradīcija, ja mēs Latvijā, sekojot dažu citu valstu pieredzei, pateicībā par labi padarītu darbu vairs nedāvināsim ziedus, cits citu nesveiksim ar ziediem ne dzimšanas, ne vārda dienā, ja 1. septembrī uz skolu dosimies bez ziediem rokās…
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 30.06.2007.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA