2008. gada nogalē Saeima izdarīja vairākus būtiskus grozījumus likumā „Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam".
Mainīta bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanas kārtība personām, kas kļuvušas par bezdarbniekiem pēc vecāku pabalsta saņemšanas
Līdz šim bezdarbnieka pabalstu pēc vecāku pabalsta izmaksas pārtraukšanas aprēķināja 54 latu apmērā, neņemot vērā ne paralēli vecāku pabalstam saņemtās iemaksas, ja tādas bijušas, ne arī iepriekšējo iemaksu algu. Kopš 1. janvāra pēc vecāku pabalsta saņemšanas bezdarbniekam, kas bijis darba ņēmēja statusā, bet atradies bērna kopšanas atvaļinājumā, vidējās izpeļņas 6 mēnešu perioda ņemšanai statuss atkāpjas pirms šī atvaļinājuma, bet ne tālāk kā 32 mēnešus pirms statusa iegūšanas.
* Aprēķinot izmaksājamo bezdarbnieka pabalstu, līdz šim ņēma vērā apdrošināšanas stāžu un nosacījumu, lai 18 mēnešu laikā 12 mēnešus būtu veiktas iemaksas. Tagad ir vēl viens faktors – vai 12 mēnešu laikā pabalstu piešķir pirmo reizi vai atkārtoti. Agrāk šādos gadījumos pabalstu katru reizi piešķīra no jauna, t. i., pirmos mēnešus saņemamā summa īpaši neatšķīrās no saņemtās darba algas, tagad pabalstu gan aprēķina, ņemot vērā jaunās iemaksas, bet izmaksai ņem vērā iepriekšējo izmaksas ilgumu.
Piemēram: Iepriekš pabalsts bija piešķirts uz 9 mēnešiem no 2008. gada 1. jūnija. Pabalsts izmaksāts 100% apmērā no aprēķinātās summas 3 mēnešus. Ar 1. septembri bezdarbnieka statuss zaudēts un persona nostrādājusi 4 mēnešus, bet ar 30. decembri atbrīvota saskaņā ar Darba likuma 101. panta 8. punktu (atjaunots darbinieks, kurš agrāk veica darbu). Bezdarbnieka statusu persona atkārtoti iegūst 2009. gada 5. janvārī, tajā pašā dienā arī pieprasa bezdarbnieka pabalstu. Pabalstu aprēķinās, ņemot vērā ienākumus par septembri un oktobri un par 4 mēnešiem pirms iepriekšējās bezdarbnieka statusa iegūšanas. Savukārt, uzsākot pabalsta izmaksu, ņems vērā, ka pabalsts 3 mēnešus jau ir izmaksāts 100% apmērā, tādēļ no 5. janvāra tiks turpināts 75% apmērā 3 mēnešus un 50% apmērā atlikušos trīs mēnešus.
* Saskaņā ar likuma 10. panta pirmās daļas 3. punktu kopš 2008. gada 24. decembra bezdarbniekam vienlaikus ir tiesības saņemt tikai viena veida pabalstu – vai nu bezdarbnieka, vai slimības pabalstu. Tas nozīmē, ka bezdarbniekiem, kas saslimst viena mēneša laikā no statusa iegūšanas un ir pieprasījuši darbnespējas pabalstu, bezdarbnieka pabalsta izmaksa tiek apturēta un to atsāk pēc darbnespējas pabalsta izmaksas beigām.
Normatīvajos dokumentos ir vēl daži citi grozījumi, tomēr tie mazāk ietekmē pabalstu pieprasītājus, vairāk attiecināmi uz aģentūras darbiniekiem kā pakalpojumu piešķīrējiem.
Autore: MAIJA BIEZĀ
VSAA Madonas nodaļas vadītāja