Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, parasti sarosās politiskās partijas, kuru pārstāvji vēlas nodrošināties ar nepieciešamo vēlētāju atbalstu, šis ir arī laiks, kad tautai ir iespēja pietuvoties varas pārstāvjiem un tieši pajautāt interesējošus jautājumus.
Pagājušajā nedēļā Bērzaunes pagasta Sauleskalna tautas namā tikšanos ar pagasta iedzīvotājiem bija sarīkojusi politiskā partija LPP/LC, līdz ar to var uzskatīt, ka pirmās priekšvēlēšanu bezdelīgas ir atlaidušās arī uz mūsu rajonu. Šajā tūrē Madonu apmeklēja Latvijas Republikas bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu (BĢSIL) ministrs Ainars Baštiks, kā arī LPP/LC ģenerālsekretārs un Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Vitālijs Aizbalts.
Tikšanās ievadā abiem politiķiem un sanākušajiem iedzīvotājiem Bērzaunes pamatskolas skolēni bija sagatavojuši nelielu koncertu, kam sekoja politiķu uzstāšanās.
Bērni – mūsu nākotne
Pēc tam, kad Ainars Baštiks un Vitālijs Aizbalts bija raksturojuši situāciju valstī un informējuši par aktualitātēm katrs savā darbības jomā, tautas namā sanākušie iedzīvotāji izmantoja iespēju politiķiem uzdot jautājumus. Jāatzīst, ka lielākā daļa jautājumu bija ļoti emocionāli, daži bija retoriski, citi apsūdzoši, tāpēc daļa no tiem arī palika neatbildēti. Piemēram, skolotāja no Ļaudonas, kurai pieder arī zemnieku saimniecība, komentējot Ainara Baštika izteikumus par pozitīvo tendenci dzimstībā, kā arī valsts sniegto palīdzību ģimenēm, ministram pavaicāja, vai viņš maz zina, kādās ģimenēs liela daļa šo bērnu dzimst.
– Es nedrīkstētu tā runāt, taču mūsu pagastā daļā ģimeņu bērni tiek laisti pasaulē saskaņā ar plānu – par šo bērnu mēs nopirksim televizoru, par to bērnu – ledusskapi utt., vēlāk šie bērni tiek atstāti pagasta ziņā, un mūsu spēkos nav šo situāciju atrisināt. Šāda sistēma jau ir veidojusies no paaudzes paaudzē. Ir veselas dzimtas, kas nav strādājušas nevienu dienu, bet dzīvojušas no pabalstiem. Vecīši tiek ielikti pansionātā, kur tos aprūpē, bērni – bērnunamos, un tā tas pāriet no paaudzes paaudzē. Valdībai vajadzētu būt svirām, kā šos vecākus, kuri atklāti par mums ņirgājas, ietekmēt, – norādīja skolotāja no Ļaudonas.
Ministrs sākotnēji domāja, ka šāda situācija ir izveidojusies vien Ļaudonas pagastā, taču izsaucieni no zāles liecināja, ka līdzīga parādība ir vērojama visur.
– Pēdējos divos gados mūsu valstī ir piedzimuši apmēram
22 000 bērnu. 18 000 no tiem vecāki saņem tā saucamās „māmiņu algas" jeb pabalstu par to, ka viņi ir strādājuši, bet apmēram 4000 saņem minimālo pabalstu, kas nozīmē to, ka cilvēks nav strādājis. Tas pierāda, ka jūsu minētie gadījumi noteikti ir mazākums, – nedaudz atspēkot iepriekšējos izteikumus vēlējās Ainars Baštiks.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 20.01.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto