Laikā, kad runas par ekonomisko krīzi pastiprinās, kļūst aizvien jaušamākas tās sekas. Viena no vietām, kur tas redzams vislabāk, ir Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), kuras filiālēs pieaug to cilvēku rindas, kuri vēlas reģistrēties kā bezdarbnieki.
Reģistrētā bezdarba līmenis valstī 2008. gada decembra beigās bija 7%, salīdzinot ar novembri, tas palielinājies par 0,9% punktiem. Iepriekšējā mēnesī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,1%. Arī Madonas rajons nav izņēmums kopējā ainā. Kā pastāstīja NVA Madonas filiāles vadītāja Lidija Kraukle, šobrīd uzskaitē mūsu rajonā ir 1466 bezdarbnieki, bet bezdarba līmenis ir 7,2%, kas ir diezgan straujš kāpums, ņemot vērā to, ka vēl pirms gada tas bija aptuveni 5%.
– Darbu zaudējušie nāk no dažādām jomām, kādu atsevišķu pat nevar izcelt, lai gan salīdzinoši daudzi pašreizējie bezdarbnieki ir strādājuši tirdzniecībā vai celtniecībā. Ir arī atsevišķi kolektīvās atlaišanas gadījumi. Pašlaik ir arī diezgan daudz darba meklētāju ar augstu kvalifikāciju. Pieļauju, ka šie cilvēki nebūs tie, kas aktīvi izmantos NVA kursus, lai iegūtu jaunu kvalifikāciju, bet paši mēģinās kaut ko uzsākt, – pastāstīja Lidija Kraukle.
Viņa norādīja, ka dažkārt cilvēkiem šķiet, ka NVA rada darbavietas, taču tā nav. Aģentūras uzdevums ir aktivizēt cilvēkus, iedot viņiem rokā makšķeri – pārkvalificēt, piedāvāt atbalsta programmas utt., kas viņus rosinātu atrast darbu. Darbavietas rada uzņēmēji, līdz ar to brīvo darbavietu skaits ir atkarīgs no valsts ekonomiskās politikas un arī no situācijas pasaules ekonomikā. Šobrīd uzņēmējiem klājas smagi, tādēļ arī brīvo darbavietu skaits ir strauji sarucis.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 13.01.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto