Lāčplēša diena ir simbols latviešu tautas gribasspēkam, cīņassparam un mērķtiecībai, tāpēc tīri simboliski, ka šajā dienā Eiropas Parlamentā Briselē notika ekspertu un reģionālo plašsaziņas līdzekļu pārstāvju diskusija „Latvija – Eiropas Savienības subjekts – 2030. gads".
Tās iniciators bija Eiropas Parlamenta deputāts Aldis Kušķis (partija „Jaunais laiks"), kas Latvijas Republikas neatkarības 90. gadadienas svinību priekšvakarā vēlējās pievērst lielāku uzmanību Latvijas nākotnes attīstības perspektīvām Eiropā.
– Analizējot valsts pagātni un precīzi apzinoties šodienas situāciju, mūsu uzdevums ir formulēt skaidrus nākotnes mērķus Latvijas nākotnei Eiropā, – diskusijas mērķus pauda Aldis Kušķis.
Kur būsim pēc 20 gadiem?
Diskusijas centrā bija profesora Roberta Ķīļa vadībā izstrādātā „Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2030. gadam", kuras melnraksts diskusijas dalībniekiem tika arī prezentēts.
– Stratēģija ir līdz šim pirmais integrētais redzējums par Latvijas ilgtermiņa attīstību ES ietvaros, un tā veidošana lielā mērā atšķiras no iepriekšējās plānošanas prakses, jo diskusijās par valsts nākotni tika iesaistīti tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Piedāvātā stratēģija paredz proaktīvu rīcību, atbildot uz virkni globālo izaicinājumu, kas skars arī citas ES valstis. Tādēļ konkrētu risinājumu meklēšanā ir nepieciešams daudz plašāks, salīdzinošs skatījums, iesaistot starptautiskos partnerus, – prezentējot stratēģijas melnrakstu, teica Roberts Ķīlis.
Uzstājoties viņš akcentēja vairākus draudus, kas mūsu valsti un sabiedrību sagaida tuvākajā laikā. Starp tiem ir gan demogrāfiskā krīze, kas nenovēršami aiz sevis ved arī ekonomiskus sarežģījumus, gan arī pašu iedzīvotāju negatīvā attieksme pret valsti. Problēmas rada arī strauji augošā nevienlīdzība, kas izveidojusies pēdējo 15 gadu laikā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 29.11.2008.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
Foto no diskusijas organizētāju arhīva