Pērn muzejā nonāca kaudzīte žurnālu "Daba". Tos izdeva 1923. gadā dibinātā Latvijas Dabaszinātņu mīļotāju biedrība. Pievērsu uzmanību kāda Jāņa Kaķīša rakstam "Botanisko ekskursiju piezīmes".
Autors raksta par Kusas (tagad Aronas) pagasta ziemeļaustrumu daļas dabu. Noprotams, ka tā ir viņa dzimtā puse. Tobrīd par šo cilvēku neko vairāk nezināju, taču tagad, uz J. Kaķīša 110. dzimšanas dienu, jau varu ko pastāstīt.
Jānis dzimis 1898. gada 28. novembrī Kusas "Jaunzemjos", pasaules kara laikā nonācis Krievijā, kur Petrogradā beidzis A. Čerņajeva reālskolu un iestājies Meža institūtā, taču 1919. gadā atgriezies Latvijā. Kā 4. Valmieras kājnieku pulka karavīrs viņš iesniedza dokumentus Latvijas Augstskolas dabas zinātņu fakultātē. Sākumā studijām veltīta lielāka uzmanība, vēlāk gan ik pa laikam lūgts sevi atjaunot studējošo skaitā, taču ieraksti studiju grāmatiņā par nokārtotiem pārbaudījumiem īpaši nekrājās. 1922. un 1923. gada vasarā Jānis Latvijas Lauksaimniecības centrālbiedrības mācību līdzekļu nodaļas uzdevumā vāca un kārtoja herbārijus. Iespējams, šai darbā jaunekli iesaistīja pusotru gadu vecākais Kārlis (Kirils) Starcs (1897-1953) no netāliem kaimiņiem Līdērē. Arī viņš, tolaik centrālbiedrības štata darbinieks Priekuļos, bija mācījies Čerņajeva reālskolā un sācis studijas dabas zinātņu fakultātē. Vēlāk līdērietis strādāja Augu aizsardzības institūtā.
Toties Kaķītis kļuva par skolotāju. 1923./24. mācību gadā viņš strādāja Cēsu pilsētas sieviešu neoģimnāzijā un Cēsu pilsētas III pamatskolā, tad Rīgas pilsētas 9. pamatskolā, no 1936. gada – Rīgas pilsētas 38. Tālivalža pamatskolā. Divdesmito gadu sākumā kusēnietis dabas zinības popularizējis vairākās grāmatās. Tolaik iznāca viņa sarakstīti izdevumi "Herbarijs. Vadonis augu vākšanā", "Dziedniecības augu kultivēšana un vākšana Latvijā", "Mūsu pavasara augi", "Botanisko ekskursiju piezīmes un aizrādījumi stādu vākšanā", "Ilustrēts stiebraugu noteicējs".
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.11.2008.
Autors: INDULIS ZVIRGZDIŅŠ