Aizvakar vairāki desmiti jauno māmiņu ar visiem mazuļiem pulcējās uz piketu pie Saeimas nama, pievēršot parlamentāriešu uzmanību nepieciešamībai trīs gadus maksāt bērna kopšanas pabalstu jeb „māmiņu algas" un aicinot atrisināt bērnudārza rindu un citus ar atbalstu jaunajām ģimenēm saistītus jautājumus.
Viedokli par māmiņu prasībām Saeimai un valdībai lūdzu izteikt Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Praulienas pašvaldības vadītāju Valdi Gotlaufu.
Problēma jārisina
– Lielākās problēmas rada vietu trūkums bērnudārzos, it īpaši lielajās pilsētās. Māmiņām jāsāk strādāt, bet nav, kur atstāt bērnus. Līdz bērna gada vecumam vēl tiek maksāts pabalsts atkarībā no algas, par kuru veiktas sociālās iemaksas, taču līdz pusotram gadam šis pabalsts ir minimāls. Šajā laikā bērni vēl bērnudārzā netiek pieņemti, bet kā lai māmiņa iztiek ar 30 latiem mēnesī? – retoriski vaicā Vilnis Špats. – Ne viņa var uzturēt sevi, ne bērnu, un arī darbā nevar atgriezties, jo bērnudārzos vairs tikpat kā nekur nav tā saucamo silīšu grupiņu. Katrā ziņā visā Latvijā jaunajām ģimenēm tā ir liela problēma, kas jārisina. Cesvaines bērnudārzā bērni tiek uzņemti no 1,5 gadu vecuma, bērnudārzs ir piepildīts, un to patlaban, ja vien vecāki vēlas, var apmeklēt visi mūsu pašvaldībā dzīvojošie bērni, bet attiecībā uz mazākajiem – tā arī pie mums ir problēma.
Pamatotas prasības
– Māmiņu prasības ir pamatotas. Protams, vienā mirklī atrisināt visas problēmas, īpaši ņemot vērā saspringto situāciju ekonomikā, nav iespējams, bet tās ir jārisina un risinājums jārod – gan jāpalielina bērna kopšanas pabalstu maksāšanas laiks, gan jāsamazina rindas uz vietām bērnudārzos, – uzsver Valdis Gotlaufs. – Mēs savā pašvaldībā bērnus nodrošinām ar iespēju apmeklēt Praulienas bērnudārzu, bet arī pie mums tas patlaban ir ļoti piepildīts. Tas gan saistīts ar to, ka mūsu bērnudārzu apmeklē bērni arī no citām pašvaldībām, tai skaitā no Madonas, taču savējiem, protams, ir priekšroka. Jācer, ka Saeimas sociālo un darba lietu komisija nevilcināsies izskatīt likumprojektu, kas paredz pagarināt „māmiņu algas" maksāšanas laiku līdz trim gadiem un bērna pirmajā gadā vecākiem maksāt 70% no algas, par kuru veiktas sociālās iemaksas, otrajā gadā – 60%, bet trešajā – 50%. Ja komisija šādu projektu atbalstītu, manuprāt, tas būtu pareizi.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA