(29. turpinājums)
Ērgļos elektrība parādījās 1924. gadā, kad uzbūvēja spēkstaciju.1960. gadā mazās spēkstacijas likvidēja, arī Ērgļos, taču 1995. gadā tika atjaunotas īpašuma tiesības un nodibināts uzņēmums SIA „Eglītis un biedri”. 1997. gadā spēkstacija Ērgļos atkal sāka darboties.
Ērgļu HES
1921. gada 8. oktobrī tika nodibināta AS „Ērgļi", kuras darbības mērķis bija elektrības ražošana un graudu malšana. Celtniecības darbi sākās 1923. gadā, kad tika veidots uzbērums dambim. No laukakmeņiem un kaļķakmens celtā dzirnavu ēka atklāta 1924. gadā. Spēkstacijā sāka darboties Sokovska firmas Fransisa tipa ūdens turbīna un Siemens firmas maiņstrāvas ģenerators. Apkārtējās mājās, slimnīcā, aptiekā, pastā un pienotavā parādījās elektriskais apgaismojums. 1926. gada pavasara plūdu laikā tika izskalots upes krasts. Labā krasta iedzīvotāji nevarēja tikt uz Ērgļu centru, pārrāvuma aizbēršana ilga visu vasaru.
1930. gadā tika nodibināta līgumsabiedrība „Ērgļu rūpniecība. K. Eglītis un biedri", kura pastāvēja līdz īpašumu nacionalizācijai 1941. gadā. Spēkstacijas teritorijā atradās kokzāģētava, tika uzbūvēta smēde (1931), ratnīca (1932) – vienstāva ēka malēju zirgu novietošanai, telpas malēju atpūtai un meldera dzīvoklim.
Dzejnieks Jānis Grots 1937. gadā uzrakstīja lugu „Zelta atslēga", kas bija veltīta Ērgļu spēkstacijai.
No 1942. līdz 1943. gadam tika būvēts betona aizsprosts un slūžas, pie galvenās ēkas uzcelta pusotrstāvīga piebūve ar ķieģeļu sienām un betona grīdu. Dambja aizsprosts tika uzspridzināts Otrā pasaules kara beigās.1944. gadā spēkstacija nonāca Cēsu rūpkombināta pārziņā, pēc Ērgļu rajona nodibināšanas 1950. gadā – Ērgļu rūpkombināta pārziņā. Aizsprosts tika atjaunots, elektrība piegādāta iestādēm un dzīvojamām mājām Ērgļu centrā.
Pēc PSRS valdības rīkojuma 1960. gadā mazās spēkstacijas Latvijā tika likvidētas, kādu laiku vēl turpinājās graudu malšana. Spēkstacijas ēkā bija stikla taras pieņemšanas punkts, vilnas apmaiņas punkts, dzīvnieku ādu pieņemšana, vēlāk ēkā tika rīkotas diskotēkas, iekārtota svaru celšanas zāle, te tirgoja lietotus apģērbus.
1980. gadā Ērgļu pagasta padome spēkstacijas ēku nodeva Rīgas Ceļojumu un ekskursiju birojam. 1985. gadā pēc Ērgļu pagasta padomes pasūtījuma tika izstrādāts dambja izbūves un rekonstrukcijas projekts. Darbus pabeidza 1992. gadā, iztīrot ūdenskrātuves teritoriju, izveidojot divas saliņas, paaugstinot ūdens līmeni, radot skaistu ainavu.
1995. gadā ar Latvijas Republikas Ekonomijas ministrijas rīkojumu tika atjaunotas īpašuma tiesības uz sabiedrības „Ērgļu rūpniecība. K. Eglītis un biedri" ēkām un būvēm. Tika nodibināts uzņēmums SIA „Eglītis un biedri". Pēc rekonstrukcijas 1997. gada 11. aprīlī Ērgļu spēkstacija tika nodota ekspluatācijā ar vienu darbojošos 75 kW turbīnu. 2003. gadā jau darbojās trīs turbīnas, tika veikts galvenās ēkas jumta un fasādes remonts. Remontdarbu laikā, nokaļot ārsienu apmetumu, tika atsegts laukakmeņu mūris, ko nolēma atstāt redzamu, saglabājot vēsturiskās ēkas iezīmes. Spēkstacijas īpašumā ir 36 ha zemes, no kuriem 11 ha veido ūdenskrātuve.
2002. gadā tika veikti vērienīgi ūdens novadbūves-slūžu betonēšanas darbi, aizstājot nokalpojušo betonu ar jaunu hidrotehniskām būvēm paredzētu. 2011. gadā, modernizējot Ērgļu HES, pie aizsprosta tika uzcelta jauna hidrotehniskā būve ar jaunu ģeneratoru un vadības sistēmu – jaunā turbīna ar jaudu 132 kW. Tā ir dubultregulējama, jo piemērojas ūdens daudzumam upē un nerada straujas līmeņa svārstības, ir videi draudzīga. Caur šo turbīnu arī tiek nodrošināts ekoloģiskais caurplūdums upē. Turbīnu var kontrolēt, darbināt un regulēt arī attālināti. Modernizējot HES darbību, tika palielināta spēkstacijas jauda un nomainīts AS „Sadales tīkls" transformators. 2011. gadā vienlaicīgi ar jaunās turbīnas izbūvi tika iztukšota spēkstacijas ūdenskrātuve un lielākajā tās daļā veikta gultnes attīrīšana no sanesām, kā arī nomainīti slūžu aizvari un atjaunots tilta klājs. Jaunā HES būvdarbus veica SIA „Valkas meliorācija", turbīnu izgatavoja un uzstādīja SIA „AE resursi".
Šobrīd darbojas četras turbīnas ar kopējo ģeneratoru jaudu 387 kW. Visas reizē ir noslogotas tikai palos, plūdos un pēc stiprām lietavām.
Tā saucamajā ratnīcā (Rīgas iela 12) kādu laiku bija galdniecība, elektrocehs, avīzes „Vidzemes Augstiene" redakcija. Ap 1998./1999. gadu šajā ēkā iekārtoja velosipēdu un laivu nomu, izstrādājot arī tūrisma maršrutus. Šī vieta bija kā tūrisma punkts, kur iepazīties un uzzināt par apskates objektiem Ērgļu apkaimē. Kā nomas punkts darbojās līdz 2005. gadam. Kādu laiku šajā ēkā atradās lietotu preču veikals – IK „Oksana Zemīte", kas pastāvēja līdz 2013. gadam. Darbojās arī SIA „BE2" – nemotorizētu peldlīdzekļu iznomāšanas pakalpojumu sniegšana (līdz 2022. gadam).
Rīgas ielas 12 ēkā ir iekārtots HES darba kabinets un atrodas dzīvokļi. 2006. gadā tika atjaunota fasāde, ievilkts ūdensvads un sakārtota kanalizācija. Ēkā jo-
projām ir malkas apkures krāsnis, kuras tiek kurinātas ar upes palos sanesto kokmateriālu.
Uz spēkstacijai piederošās zemes atrodas valsts kultūras piemineklis – Skanstes kalns, ko kārtībā uztur uzņēmuma personāls. Gadu gaitā spēkstacijā ir viesojušās valsts augstākās amatpersonas – Valsts prezidente Vaira Vīķe Freiberga, Ministru prezidents Aigars Kalvītis.
10.04.2026.