(28. turpinājums)
Ērgļu nomalē, starp Vestienas un Zaļo ielu, atrodas Gaismas iela, kuras apkaimē vēsturiski bija izveidojusies Berģu pusmuiža, bet 1970. gadu otrajā pusē te tika uzcelts Ziemeļaustrumu elektrotīklu (ZAET) kantoris, garāžas, noliktavas, apakšstacija un dzīvojamās mājas darbiniekiem.
Berģu pusmuiža /
Gaismas iela
Berģu pusmuiža jeb Berģis atradās Ogres upes kreisajā krastā – pavisam netālu no Ērgļu muižas galvenajām ēkām. Pusmuižu veidoja vairākas saimniecības ēkas, galvenās bija rija un labības klētis. Lai no Berģa ātrāk nokļūtu muižā, pavasaros pāri Ogres upei uztaisīja pārbraucamu tiltu, ko, iestājoties ziemai, izņēma.
19. gadsimta beigās, kamēr pats muižkungs bija aizdevies uz ārzemēm, Berģos pārvaldnieka vadībā iesāka būvēt jaunu ēku no laukakmeņiem. Bija iecere jaunuzceltajā būvē iekārtot doktorātu un aptieku. Kad muižkungs atgriezās, viņš bija dusmīgs par šādu pārvaldnieka rīcību un aizliedza ēkas būvi turpināt. Tā arī mūri nostāvēja 30 gadus.
1905. gadā, kad notika muižu postīšanas nemieri, tika nodedzinātas Berģu labības noliktavas. Šajā gadā nomira vecais barons, un jaunā muižkunga vadībā sākās darbi pie mūra ēkas, kuru pabeidza 1908. gadā. Mājā izmitināja muižas kalpu ļaudis. Latvijas brīvvalsts laikā Berģu zemi sadalīja 8-9 jaunsaimniecībās. Padomju gados mūra mājā dzīvoja vairākas ģimenes, bet 1955. gadā ēku nojauca un materiālus izmantoja Ērgļu kultūras nama būvniecībai. Mūsdienās no muižas kalpu ēkas ir saglabājušās vien drupas.
Kādreizējā Berģu muižas teritorijā 1977. gadā tika uzsākta Ziemeļaustrumu elektrotīklu (ZAET) Ērgļu iecirkņa būvniecība, kā arī Zaļajā ielā pakāpeniski uzceltas trīs daudzdzīvokļu mājas darbiniekiem – ar 60 dzīvokļiem. Celtniecības darbos iesaistījās paši elektriķi – pa dienu darīja savu tiešo darbu, ārpus darba laika strādāja celtniecībā. Ielu, kas savieno Vestienas un Zaļo ielu, nosauca par Gaismas ielu, kaut gan iecirkņa vecākais meistars Jānis Knēziņš ierosināja to nodēvēt par Faradeja ielu, jo Maikls Faradejs bija ievērojams angļu fiziķis un ķīmiķis, kas veicis nozīmīgus atklājumus saistībā ar elektrību.
Ceļa otrā pusē uzbūvēja jaunu apakšstaciju 110/20 kV (kilovolti). No apakšstacijas uz visām Ērgļu teritorijām virzījās sešas 20 kV gaisvada līnijas. Pamazām sakārtoja arī Gaismas ielas ceļu, kas bija grūti izbraucams. Izveidoja stingru uzbērumu un noasfaltēja. Tas bija arī Ērgļu apbraucamais ceļš.
Ērgļu iecirkņa jaunuzceltā kantora ēka bija paliela, tajā atradās administrācijas kabineti, zāle, atpūtas telpa, dušas un pirtiņa. Bija darbnīcas, noliktavas, garāžas. Sākotnēji zālē bija arī neliela skatuvīte, taču laika gaitā, veicot remontdarbus, to nojauca. Zālē svinēja dažādus pasākumus, iecienīta bija Jaunā gada sagaidīšana.
Elektriķu ikdienas darbi galvenokārt saistījās ar bojājumu reģistrēšanu, ko veica dežurants, un to novēršanu. Uz šīm vietām devās šoferis, montieri. Sākumā aprīkojums bija vienkāršs – zāģis, cirvis, montiera rīki, kāpšļi. Piekļūt pie elektrības bojājumu vietām ne vienmēr bija viegli, jo trases bija izkoptas šaurā platībā un zināma daļa elektrības vadu bija izvietoti meža joslā. Tas bija fiziski smags un grūts darbs, īpaši ziemās, dažkārt visiem darbiniekiem bija jādodas uz notikuma vietu, lai novērstu bojājumus. Elektriķi būvēja arī jaunas gaisvada līnijas – cēla balstus, montēja vadus, kā arī sāka veidot jaunus pazemes elektrotīklus – guldīja kabeļlīnijas zemē.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā „Latvenergo" kļuva par valsts monopolu. Turpmāk tika izveidotas divas atsevišķas struktūras: AS „Augstsprieguma tīkls" (2001. gadā) un AS „Sadales tīkls" (2007. gadā). Ērgļi skaitījās kā AS „Sadales tīkls" Madonas nodaļas Ziemeļaustrumu reģiona iecirknis.
Ap 2014. gadu daļu no elektriķiem piederošās teritorijas, kurā atradās arī šķūnis, nopirka Ērgļu novada pašvaldība tehnikas un saimnieciskā inventāra glabāšanai un novietošanai.
2018. gadā reorganizācijas procesa rezultātā elektriķu kantora ēku Ērgļos slēdza, administratīvais centrs atradās Madonā. Ēka izsolē tika pārdota. Apakšstacijas darbība palika AS „Augstsprieguma tīkls" pārziņā, apgādājot apkārtnes teritoriju ar elektroenerģiju. Ir notikuši rekonstrukcijas darbi, izbūvēta jauna tehniskā ēka ar modernizētu slēgiekārtu.
Gaismas ielas 1 ēku kompleksu iegādājās Māris Radziņš, un laika gaitā ir veikti renovācijas darbi, lai kādreizējā kantora ēkā iekārtotu zāli, pirtiņu un citas telpas, kuras tiks izīrētas pasākumiem, banketiem. Blakus, garāžu ēkā, ir izveidots serviss privātajām vajadzībām.
27.03.2026.