Šosestdien Madonas kultūras namā svētkus svinēs līnijdejotājas. Uz piekto līnijdeju festivālu ieradīsies madoniešu draugi – līnijdejotāji no Gulbenes, Klintaines, Smiltenes, Talsiem, Salaspils, Engures, Rīgas, kā arī Madonas rajona grupas no Sauleskalna, Kusas un Dzelzavas.
Madonā līnijdejas uzplauka pirms septiņiem gadiem, kad, skolotājas Ivetas Kalniņas (vairākkārtēja starptautisko līnijdeju sacensību čempione) rosināti, interesenti uzsāka līnijdeju apgūšanu. Šobrīd no grupas „First line" sastāva līnijdejām uzticīgi palikuši 5 cilvēki, sesto gadu dejo grupas „Golden frinch" 15 dejotājas.
Līnijdejas var dejot ikviens. Ja cilvēkam patīk dejot, saista dažādu stilu mūzika, līnijdejas ir kā radītas viņam. Tās var būt interesantas gan bērniem, gan cilvēkiem brieduma gados, neviens netiek šķirots ne pēc dzimuma, ne vecuma, ne nodarbošanās. Līnijdeju priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešams deju partneris. Tiek dejota konkrēta soļu kombinācija, kad tas izdarīts, šo kombināciju atkārto, pagriežoties pret citu pusi.
Mūsdienās līnijdeju horeogrāfiju veido pie dažāda stila melodijām, ne tikai pie country mūzikas. Dejas tiek apgūtas arī pie rokenrola, džeza un šābrīža iecienītākajām popmūzikas dziesmām. Primitīvākos līnijdeju soļus ikviens var nodejot pirmajā nodarbībā, taču sarežģītāku soļu dejas par savām dejotāji sauc aptuveni pēc sešu mēnešu apmācības.
Tiekoties ar līnijdejotājām Ilonu Gotteri, Rutu Kaļvu un Ivetu Gailīti, uzzinu, ka viņas līnijdejām mazo pirkstiņu (un drīz vien – visu roku) atdevušas pirms sešiem gadiem. Toreiz kopā ar Ivetu Kalniņu līnijdejas mācījušies teju 60 interesentu. Sestdien, kad Madonas kultūras namā notiks līnijdeju festivāls, abas madoniešu grupas svinēs apvienošanos: grupa „First line" un „Golden frinch" kļūs par vienu sastāvu, kas sauksies „Golden line".
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 23.10.2008.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto