Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Audžuģimenē var ievietot ne vairāk kā četrus bērnus no dažādām ģimenēm

ZANE BIKOVSKA

Autors • 11.12.2025.

Burtu lielums

Labklājības ministrija nākusi klajā ar ieceri noteikt, ka audžuģimenē var ievietot ne vairāk kā četrus bērnus no dažādām ģimenēm. Lai veicinātu audžuģimenēs ievietoto bērnu labklājību un dzīves kvalitāti, noteikumu projekts paredz no nākamā gada noteikt, ka kopējais bērnu skaits audžuģimenes un krīzes audžuģimenes ikdienas aprūpē nedrīkst būt lielāks par četriem, tai skaitā aizbildnībā esošiem, adoptētiem vai saviem bērniem. Gadījumos, kad audžuģimenē ir pārāk daudz bērnu, „autentiskā ģimenes sajūta tiek nopietni apdraudēta”, jo viņi nevarot justies kā unikāli un neatņemami ģimenes locekļi. Izņēmums būšot gadījumi, ja audžuģimenē vienlaikus ievieto četrus vai vairāk savstarpējā radniecībā esošus bērnus. Viedokli par šo jautājumu lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātiem Dacei Ozoliņai un Aivim Miteniekam.

Jānosaka „griesti"
– Nedomāju, ka tas ir pārsteidzīgs solis. Ņemot vērā pieredzi, ko novēroju praksē ar tām ģimenēm, kurām ir šis audžuģimenes statuss, jāteic, ka tās ir ļoti dažādas. Ir gan labi stāsti, gan ļoti slikti stāsti. Noteikti mammas faktors arī spēlē lielu lomu. Uzskatu, ka četri bērni jau ir par daudz, es pat teiktu, ka maksimālais bērnu skaits ir divi, – norāda Dace Ozoliņa. – Nebaidos teikt, ka cilvēki, kuri uzņemas rūpes par audžubērniem, dara to ekonomisku nolūku dēļ, līdz ar to ir maz sirds siltuma. Visu cieņu vecākiem, kuri to tiešām dara no sirds. Piekrītu, ka ir jābūt noteiktiem „griestiem". Domāju, ka bāriņtiesai un sociālajiem dienestiem būtu jāpievērš vairāk uzmanības tām audžuģimenēm, kurās manīti „sarkanie karodziņi", lai tajās nenonāktu atkal nākamie bērni.

Piekrīt limitam
– Man pašam ģimenē aug trīs bērni, līdz ar to ļoti labi izjūtu, cik daudz resursu vajadzīgs gan savu ikdienas gaitu un darba pienākumu izpildei, gan kvalitatīvam laikam kopā ar viņiem. Arī rados ir vairākas ģimenes, kas uzņem audžubērnus, un es nezinu nevienu, kas būtu pieņēmusi vairāk par četriem bērniem. Piekrītu tam, ka noteiktais limitējums ir loģisks, – pauž Aivis Mitenieks. – Visticamāk var būt tā, ka ir arī ģimenes, kas veiksmīgi audzina vairāk par četriem bērniem, taču es sliecos piekrist viedoklim, ka tad ir grūti izsekot līdzi katram un sniegt nepieciešamo atbalstu. Šis regulējums visdrīzāk izslēgtu situācijas, kad ģimenes audžubērnus uzņem tīri finansiālu apsvērumu dēļ, jo par viņiem maksā. Gribētos domāt, ka tā nav, bet, ja tomēr būtu šādi gadījumi, noteiktais bērnu skaits tos mazinātu.

12.12.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px