Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir klusa, gaismām piebārstīta taka. Tas sākas nemanāmi — ar agru tumsu, kas liek aizdegt pirmo svecīti, un ar vieglu, gandrīz neredzamu satraukumu, kas notrīs sirdīs, kad pilsētā iemirdzas pirmās lampiņas. Šajā laikā šķiet, ka katrs pats var radīt mazliet brīnuma.
Kāds uzliek uz loga nelielu dekorāciju, cits izkar krāsainas spuldzītes, kas nokrīt kā zvaigžņu lietus pāri mājas jumtam. Ziemassvētku gaidīšanas laiks nav saistīts tikai ar dāvanām vai svētku mielastu. Šajā laikā cilvēki no pašu radītām, šķietami sīkām lietām – smaržīgiem egļu zariem, siltas sveces liesmas, čiekuriem un sūnām – rada svētku patieso izjūtu.
Kalsnaviete EGITA LĀCE kopā ar draugu Ingaru Ūdri līdz ar Pirmo adventi ir uzbūrusi patiesu prieku un svētku noskaņu, izrotājot daudzdzīvokļu mājas ieeju.
– Ikdienā esmu lietvede Kalsnavas pagasta pārvaldē. Pēc dienas, kas aizvadīta darbā, kam nepieciešama uzmanība un precizitāte, ir vēlme pēc radošas darbošanās. Tas ir viens no iemesliem, kas pamudināja svētku laikā uzburt noskaņu. Tomēr tik lielu un apjomīgu darbu veicu pirmo reizi. Iepriekš veidoju mazākas dekorācijas, liku Adventa vainagu pie durvīm, bet šogad atnāca iedvesma izveidot kaut ko pamatīgāku un iespaidīgāku, – atzīst Egita. – Pagāja vairākas dienas, lai ieceri īstenotu. Sākot jau ar ideju, materiālu sagatavošanu un dekora izveidošanu. Tā kā pati šo visu darīju pirmo reizi, saprotams, ka tik ātri nemaz nevedās.
Dabas materiālu dekorācijas ienes patiesu siltumu. Tās atgādina, ka svētki nav jāveido ar spožumu un pārpilnību, bet ar sirds klātbūtni un spēju ieraudzīt skaistumu vienkāršajā.
– Manuprāt, ar vienkāršām lietām var iegūt brīnišķīgu rezultātu. Ne vienmēr visam jābūt dārgam, veikalā pirktam. Dabā atrodams ļoti daudz materiālu. Arī es pati izmantoju gan skujas, gan čiekurus. Iztērēju arī vecos audumus, no kuriem neko īsti šūt vairs negribas, bet arī izmest ir žēl. Tos izmantoju, apvelkot bumbas. Rezultātā ieguvu skaistus un krāsainus bumbuļus, – pastāsta Egita un nosmej, ka latiņa ir pacelta augstāk, un ar vienkāršām lietām vairs cauri netiks. – Es jau draugam smējos, ka atpakaļ ceļa nav. Arī turpmāk būs jāveido noformējums, un nākamgad jātaisa brieži.
Šķiet, ka svētku noformējums nekad nepaliek nepamanīts, īpaši, ja ikdienā tas ir acu priekšā. Arī Egitas veikums ir novērtēts.
– Vecākā paaudze īpaši priecājas par šo svētku dekorāciju, jo saprotams, ka viņiem pašiem ir daudz grūtāk izveidot un uzstādīt dekorācijas. Kaimiņi ļoti atbalsta, ne tikai pasakot labu vārdu, bet sagādājot arī baterijas, lai gaismiņas ilgāk darbotos, – prieku pauž Egita Lāce. – Esmu gandarīta, ka arī citi no mana veikuma ir iedvesmojušies. Nelielu video ievietoju savā Facebook profilā. Līdzcilvēki pēc tā apskatīšanas arī paši ir izveidojuši kādu dekorāciju, izgreznojuši savu māju. Tas ir ļoti patīkami! Nemaz nebiju plānojusi iesēt tik lielu iedvesmu citos, jo sākotnēji mana doma bija iepriecināt sevi un kaimiņus, radot svētku noskaņu. To varam izdarīt mēs paši uz katriem svētkiem, atbilstošu noformējumu radot arī Lieldienās vai Līgo svētkos. Redzot šīs dekorācijas, apkārtējiem ir skaidrs, ka šeit patiešām gaida svētkus!
05.12.2025.