Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pudeles, kas aparātā, nemētāsies dabā

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 24.11.2025.

Pudeles, kas aparātā, nemētāsies dabā
Burtu lielums

Turpinot apgūt jauno paradumu — tukšo depozīta iepakojumu nodošanu —, reizēm nākas sastapties ar situācijām, kad iepakojums taromātā uzreiz netiek pieņemts.

Situācijas pārsvarā tiek atrisinātas, un taromāti atnesto taru tomēr pieņem.
– Atbraucu ar autobusu uz Madonu no Mārcienas. Tā kā bija sakrājušās dažādas plastmasas pudeles, nolēmu tās atvest uz Madonu, un "Maxima X" taromāts ir viens no populārākajiem, kur tās var nodot. Taras nodošanas depozīta punkta laukos nav, ir taromāts pieejams arī vienā veikalā Sauleskalnā, bet, tā kā man tāpat bija jābrauc iepirkt pārtiku, izvēlējos braukt uz Madonu, paķerot līdzi somu ar pudelēm, ko nodot taromātā. Pudeles ir vieglas, nebija smags nesamais. Nevarēju iedomāties, ka no rīta būs diezgan ilgi jāgaida rindā. Turklāt trāpījos taras aparāta pudeļu tvertnes iztukšošanas brīdī, kam sekoja arī tā apkope. Laikam pēc svētkiem ir daudz pudeļu, ko cilvēki nodod, un "Maxima X" vismaz lauku cilvēkiem, kas brauc ar autobusu un nāk no autoostas kājām, ir pa ceļam, – sacīja uzrunātā mārcēniete. Viņa zināja stāstīt, ka lauku cilvēki jau ir pieraduši, ka pudeles krāj kādu laiku un tad lielo somu aizgādā līdz taras depozīta punktiem. Kam nav automašīnas, arī ar satiksmes autobusu aizved.
Arī veikalā "Spar" Madonā ir depozīta punkts, kur uzstādīts taromāts, un vismaz iedzīvotājiem Raiņa ielas daudzdzīvokļu māju apvidū tā ir laba iespēja nodot tukšās depozīta pudeles.
– Pārsvarā nesu visas pudeles, kas ir marķētas, uz veikalu "Spar" Madonā. Tur uzstādītais taromāts darbojas, rindu nav, un nav nekādu problēmu tikt vaļā no sakrātajām pudelēm un atgūt 10 centus par katru pudeli. Tagad jau visi ir izmācīti un zina, kā rīkoties ar taromātu, kā pudeles pareizi ievietot, kādu tukšo taru pieņem, kādas pudeles var iemest atkritumu maisā. Tā jau ir mūsu ikdiena, un šis paradums – sakrāt pudeles un aiznest uz taromātu – jau ir iegājies. Reizēm "Borjomi" minerālūdens pudeles neatpazīst, bet ar trešo reizi, pudelei, kas, iespējams, bijusi saplacināta, tomēr svītrkodu nolasa. Zinu, ka daudziem bērniem pudeļu pieņemšanas process taromātā patīk, jo tas izdod čeku par atgūto depozīta naudu, ko bieži vien paši var arī izlietot, nopērkot kādu saldumiņu sev, – stāstīja uzrunātā Dagmāra.
Savukārt veikala apmeklētāja Zanda minēja: – Gāju uz depozīta punktu pagājušās sestdienas vakarpusē, kad "Spar" veikalā taromāts tehnisku iemeslu dēļ nedarbojās, vajadzēja papīra maisu ar pudelēm nest uz mājām. Varēja jau to nolikt pie miskastes un nenest atpakaļ, bet, ja jau esmu krājusi nodošanai pārstrādei, tad gan jau to izdarīšu, kad būs tāda iespēja. Uz lielveikaliem "Maxima" vai "Rimi" jau nenesīšu.
Par to, kā depozīta punkta klātbūtne ietekmē veikala darbinieču ikdienu, uz sarunu aicināju veikala "Spar" vadītājas vietnieci Nadeždu Višku.
Viņa raksturoja, ka nu jau ir pagājuši apmēram trīs gadi, kopš taromāts uzstādīts, jau ir pierasts pie tā darbošanās, stikla pudeļu skaņām. Tiesa nav atsevišķa darbinieka, kas strādātu depozīta punktā, iztīrītu tvertni, kad tā pilna, – visi pienākumi ar pudeļu izņemšanu un sašķirošanu ir jāveic darbiniecēm, un tie ir papildu pienākumi.
– Sākumā arī gandrīz katram mūsu veikala apmeklētājam, kas atnesa tukšas pudeles, vismaz pirmajā reizē bija jāpaskaidro, kas tas par automātu un kā ar to rīkoties, kā pareizi ievietot pudeli. Mūsējais taras pieņemšanas automāts nav tik liels un jaudīgs, nekā sarežģīta tā darbībā nav, bet sākumā daudzi nevarēja visu izdarīt pietiekami fiksi, bija jāskatās arī svītrkodi, lai tos nolasītu. Arī mums ir reizes, īpaši vasarā, pēc Jāņiem, pēc pasākumiem, kad sanes pārāk daudz pudeļu, tvertne ātri piepildās, bieži tā mūsu darbiniekiem jāiztukšo, jāapkopj. Arī cilvēki neaizdomājas, ka nevar taromātā likt līdz galam neizdzertas pudeles, jo šķidrums, kas izlīst un krājas, nav nekas labs. Katram klāt neizstāvēsi, un tas arī nav mūsu pienākums, bet iekārta ir jāuztur, lai tā darbotos. Ja nedarbojas, cilvēki nav priecīgi, ka pudeles, kas bija jānodod, ir jānes atpakaļ. Daži atstāj tepat pie veikala, jo gan jau kādam būs tieši laikā kāds eirocents.
Salīdzinot ar lielveikaliem, kur taras pieņemšanas automāti ir jaudīgāki un modernāki, arī pudeļu izņemšana ir vienkāršāka (izņem ar maisu visas uzreiz), mums visa pudeļu izņemšana ir jāpaveic ar rokām, tās arī attiecīgi jāsašķiro.
Vai taromāts mēdz reizēm arī "saniķoties"? Protams, un tad ir jāgaida tehniķis, kas to atkal salabos.
Tiesa, arī veikala darbinieces novērtē, ka, kopš atvērti depozīta punkti, apkārtnē pudeles vairs nemētājas.
– Esmu dzirdējis, ka Vācijā taras depozīta maksa, ko atgriež, pudeli nododot taromātā, ir augstāka, pat 25 eirocenti par pudeli. Iespējams, arī mūsu valstī depozīta maksa par pudeli ar laiku būs augstāka. Tad, cerams, nekas un nekur vairāk nemētāsies. Jau tagad ir cilvēki, kas rūpīgi pārbauda katru vietu, arī atkritumu tvertnes, salasa visas nodošanai derīgās pudeles, un izrādās, ka tādas vēl tomēr ir atrodamas vai mētājas, – novērojumā dalījās uzrunātais Oskars I.

#SIF_MAF2025

25.11.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px