Daudzdzīvokļu māju kopīga pārvaldīšana daudzviet Latvijā aizvien nav atrisināta un joprojām gulstas uz pašvaldību pleciem. No nākamā gada 1. janvāra tas vairs nebūs vietvaru pienākums, un daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem lēmumi par savu īpašumu būs jāpieņem pašiem. Līdz šī gada beigām ir jāsasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulce par nama tālāko apsaimniekošanu. Viedokli par šo jautājumu lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Aigaram Šķēlam un Varakļānu apvienības pārvaldes vadītājai Karīnai Tropai.
Atbalsta šo soli
– Pašvaldībai bija tiesības iesaistīties daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā, vairāk pat tas bija pienākums tur, kur iedzīvotāji to nevēlējās darīt. Mēs rīkojāmies kā organizatori, nevis kā apsaimniekotāji. Arī likumdevējs tajā brīdī bija paredzējis, ka jebkurā gadījumā lēmumu pieņem mājas kopiena, – komentē Aigars Šķēls. – Līdz šī gada beigām centīsimies tām mājām, kurām nav apsaimniekotāja, sasaukt vēl vienu sapulci par mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas darbību uzsākšanu. Tālākais ir dzīvokļu īpašnieku ziņā. Atbalstu šādu likumdevēja soli.
Jāpārdomā rīcība
– Likuma grozījumi paredz, ka turpmāk atbildība un darbības par ēkas apsaimniekošanu tiek nodotas izvēlētajam pārvaldniekam un dzīvokļu īpašniekiem. Dzīvokļu īpašniekiem jāsaprot, ka, izvēloties apsaimniekot savu māju pašiem, tas vienlaikus uzliek pienākumu iesaistīties pilnīgi visās darbībās, kas skar apsaimniekošanu un uzturēšanu, esot par to atbildīgiem, – spriež Karīna Tropa. – Šobrīd pašvaldības pienākums ir nodot informāciju par likuma grozījumiem dzīvokļu īpašniekiem izvēles veikšanai, tad attiecīgi dzīvokļu īpašniekiem ir jāsanāk kopā un jāvienojas, kā turpmāk apsaimniekot savu māju. Ja daudzdzīvokļu māju apsaimnieko pašvaldības dibināts apsaimniekotājs, pašvaldība vajadzības gadījumā var veikt uzraudzību, savukārt, ja daudzdzīvokļu māju apsaimnieko iedzīvotāji vai biedrība, šāds uzraudzības mehānisms nedarbosies. Vēl iedzīvotājiem jāpatur prātā, ka, apsaimniekojot māju, jāveido naudas līdzekļu uzkrājums, ko nepieciešamības gadījumā izmantot ēkas uzlabošanai, līdz ar to, jāpadomā par uzkrājuma veidošanas principu un mehānismu.
21.11.2025.