Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Stambulas konvencija

ZANE BIKOVSKA

Autors • 30.10.2025.

Burtu lielums

23. oktobrī ar 52 opozīcijas un Zaļo un zemnieku savienības balsīm Saeima pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja likumprojektu par Latvijas izstāšanos no Eiropas Padomes konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā sauktās Stambulas konvencijas. Daļa sabiedrības uzsver, ka tas apdraudot līdzšinējo progresu cilvēktiesību un dzimumu līdztiesības jomā un izstāšanās no konvencijas nozīmētu atkāpšanos no demokrātijas un cilvēktiesību principiem. Viedokli par Stambulas konvenciju un Latvijas izstāšanos no tās lūdzu izteikt Aronas, Sarkaņu un Dzelzavas pagastu pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam un Madonas novada domes deputātam Artūram Čačkam.

Nevajag klaji melot
– Cenšos saglabāt pozitīvu domāšanu un saprotu, ka viedokļi ir atšķirīgi, bet tomēr spējam nonākt pie labākā risinājuma. Ceru, ka mūsu Saeimas deputāti nāks pie veselā saprāta un neatbalstīs šīs konvencijas denonsēšanu. Ja deputāti nolems atbalstīt izstāšanos, man būs kauns par Latvijas parlamentu un tiem deputātiem, kuri populistisku un tuvredzīgu, ļoti savtīgu mērķu dēļ aktualizējuši šo jautājumu, tādā veidā gatavojoties nākamā gada Saeimas vēlēšanām, – pauž Sandis Kalniņš. – Manuprāt, šī konvencija ir ļoti lietderīga, tā nosaka dalībvalstīm principus, kas ir jāiestrādā likumdošanā un atrunā kontroles mehānismus, lai apkarotu vardarbības aspektus. Nevienā teikumā nav minētas ideoloģiskas lietas, ko populisti izmanto kā ieganstu, lai konvenciju denonsētu. Nevajag runāt muļķības un šķelt sabiedrību, un tik klaji melot par šo dokumentu.

Jāpaliek, kā ir
– Skaidrs, ka toreiz, kad konvenciju pieņēma, tas Saeimā bija darījums. Katrā ziņā man pret konvenciju iebildumu nav, domāju, ka šo jautājumu vispār nevajadzēja „cilāt". Bet, politiskie spēki skatās uz saviem elektorātiem, kuriem visticamāk šis lēmums īsti nav pa prātam, – spriež Artūrs Čačka. – Katrs to, ko saprot ar Stambulas konvenciju, pagriež uz savu pusi. Ja jau konvenciju ratificēja, tad arī būtu jāpaliek, kā ir. Viss pārējais ir politiska spēle, kas notiek nākamā gada rudenī gaidāmo Saeimas vēlēšanu sakarā. Lai savu elektorātu papildinātu vai noturētu, katrs politiskais spēks cīnās. Ja vēlēšanas netuvotos, domāju, šo jautājumu neapspriestu.


31.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px