Nekad iepriekš nebiju pievērsusi uzmanību tiem sludinājumiem mūsu pašu avīzē "Stars" par to, ka pārdod slaucamās govis vai pārdod piena kvotas. Tomēr tāda rakstura sludinājumu beidzamo divu mēnešu laikā var sameklēt gandrīz vai katrā laikraksta numurā.
Vai tā ir tendence un lauku saimniecībās piena devējas dārgo izmaksu un minimālo iepirkuma cenu dēļ kļūst par problēmu, vai tas ir tikai atsevišķs gadījums, nevar spriest bez sarunas ar saimniekiem. Katrs vēstījums, kas slēpjas aiz sludinājuma lietišķās komercinformācijas, ir ar atsevišķu stāstu, un nevar vispārināt, ka laukos pamazām likvidē slaucamo govju ganāmpulkus. Turklāt, nevēloties labas piena devējas vest uz gaļas kombinātu, izlemj tām atrast jaunus saimniekus. Nelielu ieskatu guvu, sazinoties ar sludinājumu iesniedzējiem pa norādītajiem tālruņiem.
Pirms kāda laika uzmanību saistīja sludinājums "Sakarā ar saimniecības likvidāciju pārdod 10 labas slaucamās govis". Sazinājos ar Ļaudonas pagasta z/s "Papardes". Par Stepanovu ģimenes saimniecību esam rakstījuši arī "Starā", jo saimniecību vairākas reizes apmeklējuši arī augsti rajona viesi. Saimniece atklāja: – Nolēmām likvidēt piensaimniecību, jo esam jau cilvēki gados un paliek par grūtu. Jaunā paaudze ir, bet viņiem ir cits darbs pilsētā, un viņi negrib rauties tā, kā to darīja vecā paaudze. Pēc sludinājuma par 10 labu slaucamu govju pārdošanu interese bija ļoti liela, mums zvanīja pat no Alūksnes rajona. Visas govis izdevās pārdot saimniekiem.
Žēl tikai, ka viena jauna gotiņa, kas tika aizvesta uz Mārcienu, aizmuka no saimnieka un pazuda (tagad – sludinājums par govs pazušanu). Saimniecībā ir vairāk govju, bet tās, ko izbrāķējām, vēlāk pārdosim gaļai.
Pārdosim arī piena kvotas. Paliks zeme un tās apsaimniekošana. Gribas padzīvot mazliet vieglāk. Mums maksāja 20 santīmu par litru, regulāri bija piena nauda, bet tā nenāca viegli. Protams, zinām, ka citiem ir vēl mazāka samaksa par piena litru.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 16.10.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto