Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Par daudz cietsirdības mums apkārt

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 23.10.2025.

Burtu lielums

Mājdzīvnieki ir lielākā mīlestība un acuraugs. Nereti suns vai kaķis ir vēl viens ģimenes loceklis, kurš saņem milzu rūpes un cieņu. Tomēr citreiz cilvēku nežēlībai nav robežu. Patversmes pilnas ar pamestiem dzīvniekiem, vardarbība, cietsirdīga izturēšanās, pat letāli gadījumi. 

Lielu sašutumu sabiedrībā raisīja gadījums pirms divām nedēļām, kad kādā lauku sētā tika nošauti trīs suņi, divi no tiem – kucēni.
Joprojām domājot par šo gadījumu, iekšā viss vārās. Protams, tā ir saimnieka atbildība, pieļaujot dzīvnieku izkļūšanu no īpašuma. Tomēr, vai tiešām uzreiz ir jānogalina? Kā viss notika, zina tikai iesaistītās personas. Vai šie cilvēki var mierīgi gulēt? Vai nemaz nav vainas apziņas?
Sabiedrībā joprojām ir pārāk daudz "tas mani neskar" un "droši vien bija iemesls". Bet kāds iemesls var attaisnot šāvienu pret dzīvu būtni, kas nespēj sevi aizstāvēt? Katru reizi, kad mēs attaisnojam vai ignorējam šādu vardarbību, mēs nostiprinām robežu, kur empātijai vairs nav vietas. Tieši sabiedrības attieksmei un rīcībai ir nozīme – ļaut vai neļaut vardarbībai kļūt par ikdienu.
Šis nav vienkārši kārtējais skumjais stāsts par dzīvniekiem. Tas ir stāsts par nežēlību un cietsirdību cilvēkos. Tas sākas ar audzināšanu – ar to, kā bērnam māca mīlēt un cienīt dzīvo, ar atbildību par katru dzīvību, kas dzīvo līdzās mums. Tas sākas ar reakciju – ar drosmi pateikt, ka tā nav pareizi. Jo kamēr mēs klusējam, kamēr ļaujam bailēm vai vienaldzībai diktēt robežas, tikmēr varmākas jūtas droši. Tajā brīdī, kad cilvēks pārstāj aizstāvēt dzīvību, viņš pats kļūst tukšs.
Par visiem šiem gadījumiem, kad redzam un dzirdam, ka tiek darīts pāri, ir jārīkojas, jāziņo atbildīgajām instancēm. Nekad nesapratīšu, kā var nodarīt pāri, īpaši tiem, kuri paši sevi nevar aizstāvēt, kuri ir atkarīgi no mums. Kāpēc ir jāņem dzīvnieks, ja nevar par viņu parūpēties, nav iespējams nodrošināt pienācīgus apstākļus? Kāpēc ir jāpavairo kaķēni un kucēni, ja nākas viņus izmest atkritumos, kā tas nupat bija noticis Madonā, kad tika atrasti divi mazi, nevainīgi kaķēni? Šīs rīcības ir sodāmas un esmu pārliecināta, ka šādiem bezatbildīgiem un cietsirdīgiem cilvēkiem ir jāsaņem bargi sodi.

24.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px