Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Ruļļi jāsaved, sūdi jāizved”

INESE ELSIŅA

Autors • 20.10.2025.

“Ruļļi jāsaved, sūdi jāizved”
Burtu lielums

ZS “Roma” saimnieks Nauris Rūniks (attēlā), iepazīstinot ar apstākļiem savā saimniecībā, kas atrodas Ērgļu pusē, uzsver, ka situācija šobrīd nav spoža.

– Iet pašvaki – pienam cena krīt, darbaspēka nav, ko izvēlēties, bet zemei un citam – nodokļi ir pacelti. Ja tā turpināsies, drīz visu metīsim malā, jo cik ilgi var 24/7 kūtī dzīvot. Gribas padzīvot arī pašam. Ierēdņiem ir brīvdienas, ir atvaļinājumi, man tādu lietu nav bijis jau 20 gadus. Fermā ar ģimeni strādājam no rīta līdz vakaram, jo visus darbus apdarīt nevar paspēt. Algojam četrus cilvēkus no malas, bet bieži ir tā, ka aiz viņiem ir jāpārdara. Ja aizrādīsi, uzreiz draud ar aiziešanu.
Jautāts par laikapstākļiem, saimnieks atzīst, ka tīrumi ir izbraukāti, tajos ir rises, nākamajā gadā būs problēmas ar izlīdzināšanu: – Barība arī nav tik kvalitatīva, bet sagādāt to paspēju. Fermā ir 100 slaucamu govju, ir arī ataudzējamās teles, kopumā 300 lopu. Prasīts par valdības atbalstu, Nauris Rūniks ir skarbs: – Es viņiem neticu un domāju, ka nekas labāks nebūs arī tālāk. Primārais tagad ir drošība, zemnieki netiek atbalstīti. Kad paskatāmies lielveikalos, kuru preci tur reklamē? – Lietuvas un Igaunijas -, brāļi visās jomās mums iet pa priekšu. Raidījumu "Lauku sēta" Latvijas televīzijā sponsorē igauņu uzņēmums. Kā viņi var sponsorēt, ja mēs knapi velkam dzīvību.
– Kļūstam vecāki, man veselība arī ir čābīga – mugura trīsreiz ir operēta, vajadzētu ceturto operāciju, – atzīst Nauris Rūniks. – Neko smagu celt nevaru, tad kājas ņem nost.
Vaicāts par subsīdijām, saimnieks saka, ka gandrīz viss saņemtais aiziet par zemes īri: – Nekas pāri nepaliek, par nomātajām zemēm subsīdijas atdodu iznomātājiem. Vairāk nekā puse man ir nomātas zemes, kopumā ir apmēram 340 hektāri. Pļaujam divreiz, tad iznāk apmēram 290 hektāri reiz divi. Dārgi ir tehnikas remonti, piena slaukšanas zālē cipari arī ir kosmosā sacelti – darbiniekam jāmaksā 6 eiro stundā plus PVN.
Pienu saimniecība nodod Piebalgas kooperatīvam, ar ko ir apmierināti: – Uzņēmums mums ļoti precīzi samaksā, viss šai ziņā ir perfekti. Sūdzēties nevar, bet skaitām katru centu, un redzu, ka nogurstam. Kurš bērns mazotnē ir izaudzis bez piena? Katram piens ir primārā vajadzība. Pienu saražot tomēr nav viegli, gausties negribas, bet novērtēti nejūtamies.


#SIF_MAF2025

21.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px