Madoniete Ilze Priedīte (attēlā) ir 1. grupas invalīde kopš dzimšanas, jo pārcietusi bērnu cerebrālo trieku.
– Man ir kustību un runas traucējumi. Pārvietojos visur pati bez palīglīdzekļiem, bet jau sešus gadus man ir valsts piešķirts elektriskais skūteris, kas ir domāts, lai ātrāk veiktu tālās distances, – laikrakstam vēsta Ilze.
Jautāta par vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Madonā, Ilze turpina: – Uzskatu, ka Madonā cilvēkiem ar kustību traucējumiem pārvietošanās ir apmierinoša. Es pati telpās ar savu skūteri nebraucu, bet viegli ir tikt Madonas novada domes ēkā, Madonas sporta centrā (izcili), kinoteātrī "Vidzeme", Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Madonas slimnīcas rehabilitācijas nodaļā. No veikalu tīkliem varu doties un iepirkties lielajā "Maximā" un veikalā "Beta". Tirdzniecības centrs "Rimi" Madonā ar ratiņkrēslu ir izbraucams, bet ir grūti pašā veikalā iekļūt. Nav pareizi uztaisīta uzbrauktuve, lai tajā tiktu. Mazs ir manevrēšanas laukums, lai no veikala varētu izbraukt vai tajā iebraukt. Lai vide būtu pieejama personām ratiņkrēslā, ir vajadzīga lielāka vieta, plašums, jo ar ratiņkrēslu jāveic zināmi manevri.
Nesen ir veikti uzlabojumi vides pieejamībai Madonas novada Sociālā dienesta ēkai Blaumaņa ielā 3. Pati Sociālajā dienestā ar savu skūteri nebraucu, jo tieši ārpusē pie durvīm platforma ir par mazu, lai veiktu manevrus – iebraukt, izbraukt.
Vides pieejamība ir ļoti labā līmenī pagastu tautas namos, viss ir ļoti labi pārdomāts Degumniekos, Lauterē, Jaunkalsnavā, Dzelzavā.
Priecājos, ka Madona un pilsētas apvedceļš ar manu skūteri ir labi izbraucams. Kā uzlabojumu gribētu, lai tiek padomāts, rasti līdzekļi un uzlabots dzelzceļa pārbrauktuves posms gājējiem, kas ved uz dārza centru "Puķu sēta" un Madonas slimnīcu. Tur ir visgrūtāk izbraukt. Uzskatu, ka tā vieta cilvēkiem ar kustību traucējumiem tomēr ir visdrošākā nokļūšanai uz slimnīcu un pareizticīgo baznīcu, tāpēc to vajadzētu uzlabot.
Kā laba inovācija būtu vēlama nojumīte elektriskajiem skūteriem pie Madonas slimnīcas. Tas tāpēc, lai būtu vieta, kur nobraukt skūterus, kad līst vai snieg. Madonā arvien vairāk pamanāmi cilvēki, kam ir elektriskie skūteri, tas visiem būtu noderīgi.
23.09.2025.