Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ārsta zīme nav nepieciešama.

ZANE BIKOVSKA

Autors • 18.09.2025.

Burtu lielums

Jaunākais Veselības ministrijas izstrādātais algoritms paredz — ja skolēnam vai bērnudārzniekam ir viegla sezonāla saslimšana, bērns piecas dienas var ārstēties vecāku uzraudzībā, neiesaistot ģimenes ārstu. Pašlaik, atgriežoties mācību iestādē pēc īslaicīgas prombūtnes līdz piecām dienām, ārsta zīme nav nepieciešama. Tomēr izglītības iestādēs tas rada neskaidrības un apjukumu — kā saprast, vai bērna prombūtne ir pamatota? Tāpat pastāv risks, ka vecāki bērnus sūta uz skolu neveselus. Kāds ir jūsu viedoklis šajā jautājumā? Vaicāju Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis” vadītājai Dacei Raubiškai un Ērgļu pamatskolas direktorei Gaļinai Krauklei.

Visa pamatā – godprātība
– Protams, ka šis jaunais algoritms mūs sevišķi neiepriecina, jo bērnu vecāki ne vienmēr apzinīgi rīkojas, paturot saslimušu bērnu mājās. Slimības simptomus mēdz „notušēt" ar zāļu klātbūtni. Saprotam, ka vecākiem varbūt nav iespēju atstāt bērnus kādam pieskatīt, taču cieš visi grupiņas audzēkņi, ja kāds mācību iestādē ierodas slims, – norāda Dace Raubiška. – Bažas vairāk ir par to, vai vecāki godprātīgi izvērtēs, kad bērnam ir un kad nav nepieciešams ģimenes ārsta apmeklējums. Mēģinot slimību ārstēt pašiem, bieži vien bērni atgriežas dārziņā ar „ielaistiem" vai neizārstētiem simptomiem. Ja bērns bijis slims trīs dienas un vecāki ārstējuši mājās vieglus slimības simptomus, esam „nākuši pretī" un ļaujam e-klasē uzrakstīt, ka viss ir kārtībā – tas jau ir kā daļējs attaisnojums. Bet, ja vecāki paziņo, ka bērns tiešām ir slims, pēc slimošanas ārsta zīmi atbildīgi arī atnes.

Veselība ir būtiskākais
– Mums ir būtiski zināt, vai bērns pēc atgriešanās mācību iestādē var piedalīties sporta nodarbībās vai nē, un to var noskaidrot tikai ar ārsta zīmi. Tas nozīmē, ka šo piecu dienu laikā bērnam būtu jāapmeklē ģimenes ārsts. Taču jāuzsver, ka rūpes par bērnu veselību ir vecāku atbildība, jo viņi izvērtē savu atvašu veselības stāvokli, kas tomēr ir pats primārais un svarīgākais. Ja prombūtne ir trīs dienas, es vēl varētu saprast, ka zīme nav nepieciešama, tomēr mani satrauc, kādā stāvoklī bērns pēc šīm piecām dienām atnāks uz skolu, – uzsver Gaļina Kraukle. – Varbūt, ka šajā laika posmā skolēns jau būs izveseļojies, tomēr mēs zinām, ka slimošana piecas dienas ir diezgan ilgstoša. Jebkura mācību procesa kavēšana, kaut tikai vienu dienu, manuprāt, ietekmē bērnus un rada grūtības atgriezties ierastajā ritmā. Iespējams, ka tieši tajā dienā, kad skolēns nav skolā, notiek pārbaudes darbs, kas pēc tam viņam radīs lieku stresu.


19.09.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px